Za razliku od prošle godine kada je industrijska proizvodnja beležila rast od 1,8 odsto, a na taj rast najveći uticaj imala je eksploatacija ruda, kao i kada je prerađivačka rasla svega 1,5 procenata, ove godine situacija se promenila.
U maju su najveći uticaj na rast industrijske proizvodnje, u odnosu na isti period prošle godine, imali sektori proizvodnje struje, zatim računara, elektronskih i optičkih proizvoda, osnovnih metala, eksploatacija ruda metala i proizvodnja prehrambenih proizvoda, pokazuju podaci Republičkoj zavoda za statistiku.
Posmatrano po sektorima industrijske proizvodnje proizvodnja u sektoru snabdevanja strujom, gasom, parom porasla je 17,2 odsto, ali je prerađivačka industrija zabeležila pad od 0,6 procenata, kao i rudarstvo koje je takođe opalo za 3,3 odsto u odnosu na isti period 2022.
Bojan Stanić, pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije, kaže da zabrinjava to što se u Srbiji beleži pad rudarstva čiji udeo u privrednom rastu iznosi 2,1 odsto, ali i prerađivačke industrije koja inače u bruto domaćem proizvodu učestvuje sa 13 procenata.
„Treba imati u vidu i situaciju na međunarodnom planu, odnosno i tamošnje usporavanje privrede, kao i tražnje za baznim industrijskim metalima. Kod prerađivačke industrije to je očigledno. Jer, većina naše prerađivačke industrije završava na tržištu Evropske unije, a to je oko dve trećine. S obzirom na to da je i i evropska privreda usporila, samim tim se to sve preliva i na nas, u smislu manje tražnje, a to se onda odražava i na niži nivo proizvodnje“ objašnjava Stanić. Podseća da je industrijsku proizvodnju uvek „vuklo” rudarstvo, ali je i ono sada u padu.
„To ipak nije tolika novost, jer su naši najveći izvoznici upravo firme koje se bave eksploatacijom rude, kao što je bakar, i proizvodnjom metala, kao što je čelik. I oni su „vukli” rudarstvo i prvu baznu preradu tih metala. Međutim, recimo 2022. godine, izvoz bakra je dva i po puta bio veći nego 2021. Kako je sve to malo usporilo na međunarodnom planu, onda i Srbija beleži usporavanje u rudarstvu“ navodi Stanić.