Krajem tridesetih godina prošlog veka, kada je malo koje domaćinstvo imalo radio, a još manji bio broj onih koji su na njemu govorili, Radio Beograd upriličio je jedno veliko i lepo predavanje o Sremskoj Mitrovici, Gradu i Srezu.
Pored osnovnih podataka o gradu koji je tada brojao tek 14.000 stanovnika, naročita pažnja posvećena je priči o mitrovačkim selima, pri čemu je najviše prostora posvećeno upravo islikavanju Fruškogorja kao najlepšeg dela Mitrovice.
Predavanje je održao Jovan Udicki, školski nadzornik, učitelj i vaspitač mitrovačkog „Sokolskog društva“.
„Srez srem. mitrovački oduhvata najlepši deo Srema, upravo sredinu njegovu. Sela koja pripadaju Srem. Mitrovici raspoređena su: jedan deo južnim obronkom Fruške Gore, a jedan deo pored reke Save. Sela koja su nanizana uz obronak Fruške Gore jesu: Čalma, Divoš s manastirom Kuveždinom i naseljem Kuveždinskom Planinom, Ležimir s manastirom Šišatovac, Manđelos, Grgurevci i Šuljam. Pored Save su ova sela: Jarak, Šašinci, Laćarak, Martinci, Kuzmin, Bosut, Srem. Rača i Višnjićevo. Reći ćemo vam o svakom selu po nešto, da bi stekli sliku o srezu koji ona čine. Pozabavićemo se prvo selima, koja se nalaze uz našu lepu i čarobnu Frušku Goru.
Čarobna Fruška gora
Selo Čalma jedno je od najlepših sela ovog sreza. Ima vrlo lepu školu, na kojoj pored dva odeljenja s drž. nast. jezikom ima i dva odeljenja s nemačkim nast. jezikom. Pored Čalme nalazi se uzorno gospodarstvo Kaznenog zavoda u Srem. Mitrovici.
Selo Divoš, nalazi se odmah iza Čalme. Njemu pripada naselje Kuveždin Planina i manastir Kuveždin. U ovome manastiru žive naše kaluđerice koje se bave izradom skupocenih ručnih radova, koji se mogu smatrati kao naročito velika umetnost, koju mogu ljudske ruke da izvedu. U Divošu su na školi pet odeljenja od kojih je jedno u Kuveždinskoj planini, odaljeno od sela pet kilometara. U to odeljenje dolaze deca iz raštrkanih kuća po okolnim vinogradima, kojih u ovome kraju mnogo ima.
Tu je blizu i Ležimir, znamenito selo s majdanima kamena i kreča, koji se vade iz fruškogorskih brad. Tome selu pripada manastir Šišatovac, gde leži telo Despota Stevana Štiljanovića, o kojem vi učite u istoriji. U Šišatovcu je živeo Lukijan Mušicki, proslavljeni pesnik svoga doba. On je znamenit i sa svojih starina, koje su njemu čuvaju. Pre godinu dana, sazidana je tamo jedna lepa i udobna škola, koja je ukras svoje lepe okoline.”
Tamo gde su i Rimljani uživali
“Posle Ležimira dolazi Manđelos. Ovo nas selo potseća na stare Rimljane. U okolini ovoga sela imao je rimski car Probus svoje vinograde i veli se da je odatle išao vodovod do Srem. Mitrovice. Ostatak iz toga doba smatra se da je izvor, koji se zove Vranjaš i koji celoj okolini služi kao jedno najlepše izletničko mesto. Voda s ovoga izvora čuvena je u Sremu.
Upravo uz Manđelos nalaze se Grgurevci. To je jedno lepo planinsko i ubavo selo. U njegovu okolinu dolaze lovci da love, jer oko njega ima šuma i šumaraka s mnogo divljači.
Zatim nam dolazi Šuljam. Ovo je najmanje selo u planini u srezu srem. mitrovačkom. U njegovoj blizini nalazi se kameni majdan, iz kojeg se dobija kamen za puteve i ceste. Ima jedan izvor, zvani Istočnik, čuven zbog svoje dobre i zdrave vode i kao udobno mesto za letnje izlete.
To su vam sela uz Frušku Goru, koja se ređaju jedno pored drugoga kao zrna bisera u granatu. Oko njih su brda i brežuljci, zasađena vinogradima i voćnjacima i zasejana blagorodnim usevima. Ceo kraj je oko njih pravi raj, pa kada ga gledamo moramo da zapevamu našu lepu himnu, u kojoj se peva i opeva naša lepa domovina.”
(Stevo Lapcević)