Posle Prvog svetskog rata, gradske vlasti dodeljuju nova imena gradskim ulicama. Hesen ili Hesendorf ulica dobija novo ime, Posavska, od 1926. ova velika ulica postaje ulica Cara Dušana. U prvoj deceniji postojanja Kraljevine SHS, nastala je i ulica Bosutski put. Tridesetih godina dvadesetog veka, prvi put se u popisu kuća javlja naziv ulice Bosutski put, kada su tu bile samo četiri kuće i parcele, od kojih je jedna bila vlasništvo Jevrejske bogoštovne opštine.
U Hesni su do 1941. godine postojale još ulice: Streljačka, Gundulićeva, Drvaraska, Ratarska, Mačvanska, Đure Daničića, Dudara, Grobljanska (sadašnja ulica Žrtava fašizma) i druge. U jednom periodu posle Prvog svetskog rata, glavna ulica u Hesni (sadašnji bulevar), imala je naziv Gundulićeva ulica. Završetkom Drugog svetskog rata jako malo Nemaca je ostalo u Hesni da živi.
Prvo mitrovačko streljačko društvo osnovano je 1870. godine i bilo je sastavljeno od civila i oficira. Na zajedničkoj fotografiji, načinjeno verovatno na dan osnivanja, nalazi se 41 član među njima je 38 civila i tri vojna lica. Na fotografiji se mogla identifikovati samo jedna ličnost, to je Franja Hajklman, mitrovački podnačelnik.
Arhiva Prvog streljačkog društva nije sačuvana i o njegovom radu se ništa ne zna sve do 1893. godine, kad se u gradu pojavljuje lokalna štampa. Početkom XX veka Streljačko društvo je imalo svoje društvene prostorije i u njima je održavalo sednice i skupštine.
Poznato je da je u julu 1919. godine osnovan Građanski sportski klub sa zadaćom da razvija po mogućnosti sve grane sporta. Građanski je 1920. godine imao oko 150 članova i privremeno igralište na Streljani. Društvo je zatim osnovalo tenis sekciju i podiglo moderno tenisko igralište za tenis.
Do izgradnje stalnog fudbalskog igrališta u Mitrovici (kod željezničke stanice), sve utakmice su se održavale na Streljani, o čemu postoje podaci sve do leta 1923. godine. 1922. osnovan je fudbalski klub koji danas nosi ime FK Radnički. Godine 1939. Bilo je 9 nemaca u timu sa prezimenima Kun, Majer, Konrad Vajmiler, Hornung, Bart, Meler, Rumpf. Stadion Radničkog se nalazio neposredno uz staru fabriku Svilaru gde je bila i fabrika nameštaja.
Prema popisu iz 1900. Mitrovica je imala 11518 stanovnika, od toga Nemaca u Mitrovici je bilo 2742, a po popisu iz 1921. godine Mitrovica je imala 11709 stanovnika od toga Nemaca 1633.
U oktobru 1944. godine, najveći broj Nemaca iz Hesne napustilo je grad. Priključili su se dvema organizovanim grupama rumskih Nemaca, koje su krenule 18. i 19. oktobra iz Rume i povlačili su se prema Austriji i Nemačkoj.
Veliki broj Nemaca iz Hesne ostao je da živi u Beču i Austriji, neki su se odselili u Nemačku, a kasnije i Ameriku.