Gradonačelnik Sremske Mitrovice Branislav Nedimović je u utorak, 13. avgusta u 12 časova održao sastanak sa direktorom JP „Srbijagas“ Dušanom Bajatovićem i dogovorio konkretne korake za priključenje mitrovačkih sela na distributivnu gasnu mrežu. Gradonačelnik je istakao da će se proces odvijati u tri geografske faze: sela sa istočne strane Grada, Severna Mačva i Fruškogorje, a prva faza počinje ove jeseni.
„Gledali smo i slušali Mitrovčane na terenu. Gotovo u svakom selu je gasifikacija bila osnovna stvar koju su zahtevali. Krećemo sa konkretnim stvarima i sa “Srbijagasom” već od oktobra priključujemo Martince, Kuzmin, Bosut i Sremsku Raču na distributivnu mrežu. To je prva faza. Druga faza su mačvanska sela na proleće i na kraju, zbog GMRS-a u Velikim Radincima, na jesen 2025. očekujemo da priključimo Fruškogorje. Moramo da radimo, puno posla imamo. “Srbijagas” je naš partner u ovome“, izjavio je gradonačelnik.
Kako navodi gradonačelnik, JP „Srbijagas“ će otvoriti svoju kancelariju u Sremskoj Mitrovici, a direktor preduzeća Dušan Bajatović je pojasnio kako je zastoj u priključenju mitrovačkih sela na gasnu mrežu bio zbog problema u izradi kućnih setova, te da je problem i okviru „Srbijagasa“ otklonjen: „Sve je spremno za masovnu akciju priključenja na gasnu mrežu. Svi koji žele da se prijave mogu to učiniti preko mesnih zajednica, a i “Srbijagas” će otvoriti svoju kancelariju ovde u Sremskoj Mitrovici. Cena ostaje ista, 780 evra u dinarskoj protivrednosti na dan potpisivanja ugovora, u jednakim mesečnim ratama na tri godine, uz redovan račun za distribuciju prirodnog gasa, koji će dobijati“, kaže Bajatović.
Nedimović je dodao da je ovo idealna prilika za jeftin priključak, ali i da je važno da svi imamo svest o smanjenju zagađenja životne sredine: „Preko mesnih zajednica ćemo doći do svake kuće, gde će građani moći da se prijave i dobiju informacije. Naravno, sve ovo se odnosi na ona domaćinstva koja zaključe ugovore i koja budu želela da realizuju, ali ovako jeftin priključak retko gde da postoji i mislim da ćemo sa jedne strane rešiti problem grejanja, a sa druge strane ozbiljan problem zagađenja životne sredine. Složićemo se, gas mnogo manje zagađuje životnu sredinu nego ostali energenti“, zaključio je gradonačelnik Branislav Nedimović.