Koncept klimatske pravde

Sagledavajući potrebe i mogućnosti za odgovarajuće uključivanje lokalnog nivoa upravljanja klimatskom krizom u proces funkcionisanja vertikale klimatskih politika „globalno-regionalno-nacionalno-lokalno“, realizatori projekta „U susret klimatskoj pravdi“ su, kroz saradnju sa ekspertskom zajednicom, lokalnim OCD, uključenim građanstvom i drugim uključenim klimatskim akterima iz drugih sektora, identifikovali, odabrali i osmislili nekoliko rešenja u oblasti borbe protiv klimatskih promena, koja mogu unaprediti postojeće klimatske politike u našim lokalnim jedinicama, a pre svega postati vitalne tačke okupljanja i delovanja novih multisektorskih, klimatskih partnerstava.

Koncept klimatske pravde prepoznaje nesrazmerne uticaje klimatskih promena na zajednice sa niskim prihodima i ranjive zajednice širom sveta, na ljude i mesta koja su najmanje odgovorna za problem. Primenom ovog koncepta traže se rešenja koja se bave osnovnim uzrocima klimatskih promena i na taj način istovremeno rešavaju širok spektar društvenih, etničkih i ekoloških nepravdi. Ova rešenja se mogu organizovati u šest stubova klimatske pravde:

  • Pravedna tranzicija
  • Socijalna, etnička i ekološka pravda
  • Etnička/autohtona klimatska akcija
  • Otpornost zajednice i adaptacija  
  • Prirodna klimatska rešenja
  • Klimatsko obrazovanje i angažovanje

Tekst je preuzet iz publikacije „Preporuke za unapređenje lokalnih klimatskih politika“ . Ovaj dokument urađen je u okviru projekta „U SUSRET KLIMATSKOJ PRAVDI“ koji EPuS-Leskovac sprovodi u partnerstvu sa članicama Mreže EPuS-a iz Valjeva, Kraljeva, Kruševca, Sremske Mitrovice i Beograda. Izrada ovog dokumenta je deo EKO-SISTEM programa koji realizuju Mladi istraživači Srbije, a podržava Švedska. Svrha dokumenta je da podstakne i usmeri  pažnju, odnosno proces odlučivanja aktera klimatske politike ka onim pitanjima i rešenjima u oblasti klimatskih promena koje su stručnjaci okupljeni oko MEPuS-a identifikovali, artikulisali i predložili, zajedno sa građanima, organizacijama i institucijama koje su uzele učešće u projektnim aktivnostima, kao značajna za upravljanje klimatskom krizom na lokalnom nivou. Materijal je urađen u periodu novembar-decembar 2022. godine.