Obeleženo 305 godina od bitke na Tekijama kod Petrovaradina

Prikaz bitke na Tekijama kod Petrovaradina 5. avgusta 1716. godine

Prvih dana avgusta 1716. godine, sukobile su se Habzburška monarhija i Osmansko carstvo u bici na Tekijama kod Petrovaradina.

Zvuk eksplozije topova, juriša pešadije i topota konjice odzvanjao je u zoru 5. avgusta 1716. godine ispod zidina Petrovaradinske tvrđave.

Veliki vezir Damad Ali-paša na čelu osmanske vojske u pohodu na teritorije izgubljene Karlovačkim mirom (1699. prim.aut.)  napao je vojsku Habzburške monarhije, koju je predvodio jedan najvećih zapadnoevropskih vojskovođa u istoriji, princ Eugen Savojski.

Osmanlije su bile daleko brojnije, i po istorijskim izvorima brojale su gotovo 200.000 vojnika. Iskustvo i disciplina bili su na strani austrijske malobrojnije vojske, koja je brojala po izvorima između 40-70.000 vojnika. Austrijska vojska je uz pomoć srpskih šajkaša, prešla Dunav i iznenadila neprijatelja.

Kao podsetnik na veliku bitku ostali su toponimi koji se koriste i dan danas: Alibegovac, Vezirac, Karagača, Zanoš, Tatarsko brdo, Puckaroš.

Na mestu bitke podignuta je rimokatolička crkva posvećena Snežnoj Gospi, zaštitnici vojnika Habzburške monarhije koja je prema legendi donela sneg u avgustu za koji turska vojska nije bila spremna. Na vrhu crkve nalazi se polumesec, a iznad njega krst koji svedoči o tadašnjoj pobedi hrišćantva nad islamom.

Mesto gde se odigrala bitka na Tekijama kod Petrovaradina

Unutar crkve na Tekijama, kako je drugačije nazivaju, nalazi se ikona Device Marije koja se prema predanju javila generalu Savojskom u snu, navodeći ga da izjutra napadne Osmanlije kako ga ne bi opkolile.

Svakog petog avgusta se ispred tog svetilišta može pronaći veliki broj vernika koji slave dan Snežne Gospe, ali ujedno i dan najvećeg hodočašća.

Rimokatolička crkva posvećena Snežnoj Gospi Foto: Vikipedija

O habzburškoj pobedi svedoči i podignut spomenik na Vezircu na kojem je ranjen, a ubrzo nakon toga na putu prema Beogradu i izdahnuo, veliki vezir Damad Ali-paša. Na Kalemegdanu kao sećanje na ove događaje stoji Damad Ali pašino turbe.

Damad Ali pašino turbe na Kalemegdanu Foto: Vikipedija

Na komemoraciji su vence položili predstavnici ambasada iz Turske i Austrije.

Takođe, obeležavanju godišnjice bitke prisustvovao je i potomak učesnika u njoj, grofa Andreasa, feldmaršala austrijske vojske koji je učestvovao u bici. On je odneo vest o pobedi u Beč caru Karlu VI.

Episkop sremski Vasilije, predstavnici Grada i Republike pozvali su na očuvanje mira i suživot svih nacija u Novom Sadu, Vojvodini i Srbiji.

Bitka kod Petrovaradina odredila je sudbinu centralne Evrope, s obzirom na to da Turci nikada nakon nje nisu krenuli u pohod na Beč, a tvrđava i kasnije sam Novi Sad počeli su vojno, ekonomski i društveno da cvetaju.

Izvor: rtv.rs