Od kad je sveta i veka, postoji i sujeverje. Sujeverje koje okružuje broj 13 ide toliko daleko da u nekim avionima ne postoji sedište broj 13, u nekim soliterima ne postoji sprat broj 13, već posle dvanaestog sprata odmah ide četrnaesti, a u mnogim hotelima ne postoji soba sa ovim brojem.
Tako petak 13. mnogi u svetu smatraju baksuznim danom u godini. On pada kada je 13. dan meseca u gregorijanskom kalendaru petak, što se dešava najmanje jednom godišnje, ali se može desiti do tri puta u istoj godini.
Različita su tumačenja od kada postoji sujeverje vezano za ova dan i datum. Pojedini istoričari tvrde da je to bio dan kada je Eva navela Adama da zagrize jabuku, kada je počeo potop i gradnja Vavilonske kule. U Novom zavetu bilo je 13 ljudi koji govore o Isusovim poslednjim mukama na Veliki četvrtak, dan pre raspeća Hrista na Veliki petak. Neki smatraju da je sve poteklo od kada je Filip IV od Francuske u petak 13. oktobra 1307. uhapsio stotine templara. Drugi navode da se pretpostavlja da se panika oko navedenog dana stvorila 1927. godine kad se dogodio drugi najveći krah na berzama. Strah od broja 13. vezuje se i uz norveški mit o 12 bogova koji su priredili večeru na koju je došao i nepozvan trinaesti gost i celu zemlju zavio u crno.
Istorijski, broj 12 je smatran kao potpun, odnosno označavao je savršenstvo dok je 13 koji remetio prirodni sklad – postoji 12 meseci u godini, 12 olimpijskih bogova, 12 sati na časovniku, 12 apostola, 12 potomaka Muhameda, 12 zodijačkih znakova…
Bilo da verujete u „baksuzlu petka 13-og ili ne, raduje što posle njega dolazi subota i vikend može da počne. Zato, pričuvajte se malo danas, a sutra…je novi dan.