Ministarska prosvete u Vladi Republike Srbije prof. dr Slavica Đukić Dejanović, stalni predstavnik Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Srbiji Jakup Beriš i direktor za veštačku inteligenciju Fondacije Petlja Nebojša Vasiljević, posetili su učenike i učenice koji pohađaju Letnju školu programiranja u Sremskoj Mitrovici.
Letnja škola programiranja održava se treću godinu za redom i okuplja talentovane i motivisane učenike i učenice koji su završili više razrede osnovne škole – od petog do osmog, koji pokazuju dodatnu zainteresovanost za programiranje i informacione tehnologije.
Nakon obilaska nastave i razgovora sa učenicima i učenicama, ministarka prosvete prof. dr Slavica Đukić Dejanović rekla je da je veoma važno što su učenici dobili priliku da i na ovaj način unapređuju svoje znanje iz oblasti programiranja i informacionih tehnologija. „Ministarstvo prosvete radi na podizanju digitalnih kompetencija učenika od najranijeg uzrasta i na obezbeđivanju kvalitetnih uslova za rad i učenje. Učenici već od prvog razreda imaju predmet Digitalni svet, na kome razvijaju algoritamski način razmišljanja i uče kako da bezbedno i funkcionalno koriste informacione tehnologije, a Informatika i računarstvo su obavezan predmet za učenike od 5. do 8. razreda. Zahvalni smo partnerima na ovom važnom zajedničkom projektu, organizaciji UNDP i Fondaciji Petlja, koji su prepoznali potrebe naših učenika i važnost njihovog usavršavanja,” navela je ministarka Đukić Dejanović.
Za učešće u Letnjoj školi programiranja, koja se organizuje u dve smene, ove godine se prijavilo više od 300 devojčica i dečaka, iz 70 opština, što je najveći broj do sada. Takođe, primetan je porast interesovanja devojčica iz godine u godinu.
Stalni predstavnik UNDP-a Jakup Beriš istakao je da je veoma važno da svi učenici i učenice imaju jednak pristup kvalitetnom obrazovanju.
„Veštine programiranja su izuzetno važne kao priprema za poslove budućnosti, bez obzira na budući izbor profesije. Zbog toga smo, zajedno sa partnerima iz Ministarstva prosvete i iz Fondacije Petlja, pripremili besplatne materijale za učenje, i organizujemo škole programiranja, letnje i zimske kampove za decu gde mogu da steknu nova znanja i veštine. Drago mi je što je povećano interesovanje za ove škole, a posebno među devojčicama. UNDP će nastaviti da podržava sve programe čiji je cilj jačanje digitalnih veština, naročito za mlade generacije,” istakao je Beriš.
„Veliko nam je zadovoljstvo što imamo priliku da treću godinu za redom organizujemo Letnju školu programiranja za starije osnovce. Ovakve škole ne samo da podržavaju motivisane učenike u učenju programiranja, već su i divna prilika za upoznavanje i druženje. Kroz tri godine organizacije Letnje škole programiranja naš tim je prilagođavao program interesovanju učenika, a metodika nastave je usavršavana na osnovu iskustva predavača i stručnog saradnika – psihologa. Polaznici i njihovi roditelji pozitivno ocenjuju predavače, ozbiljan pristup učenju, vreme za relaksiranije aktivnosti poput kvizova znanja, sportskih turnira i izleta, komunikaciju sa organizatorima i motivaciju dece za dalji rad po povratku sa Letnje škole programiranja. Zahvaljujemo se Mitrovačkoj gimnaziji što nam je drugi put otvorila svoja vrata, Domu učenika srednjih škola u Sremskoj Mitrovici na lepoj saradnji, Programu Ujedinjenih nacija za razvoj i Ministarstvu prosvete na podršci u realizaciji aktivnosti,” istakao je Nebojša Vasiljević, Direktor za veštačku inteligenciju u Fondaciji Petlja.
Tokom jednonedeljnog programa, polaznici škole imaju priliku da prošire svoja znanja iz programiranja, i da se upoznaju i razgovaraju sa stručnjacima iz IT industrije. Pored toga, uživaju u slobodnim aktivnostima poput izleta, sportskih aktivnosti i društvenih igara. Takođe, Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu pomogao je učenicima i učenicama da saznaju više o rizicima i izazovima u digitalnom svetu.
Letnju školu programiranja realizuju Program Ujedinjenih nacija za razvoj i Fondacija Petlja, u partnerstvu sa Ministarstvom prosvete i uz podršku Vlade Republike Srbije, u okviru projekta „Izgradnja ključnih računarskih komptencija – ka radnoj snazi budućnosti”.