Zahvaljujući mutacijama, koronavirus opstaje veće dve i po godine. Kod naših sugrađana međutim uočava se nezainteresovanost i prezasićenost informacijama o kovidu 19.
Infektolog Dragan Delić kaže da je to vrh ledenog brega, jer su do 40 odsto u pitanju asimptomatski slučajevi, a ljudi su počeli i sami da se leče, pa u velikom broju slučajeva korona prođe nedijagnostikovana.
Govoreći o dve dominantne podvrste virusa, BA.4 i BA.5, koje karakteriše i 19 puta veća zaraznost, infektolog kaže da je razlog tome vreme koje smo dali virusu, a on radi promene u svoju korist.
„Da bi vakcinacija bila uspešna, mora biti brza i masovna, što kod nas nije bio slučaj, a ni u svetu. To je omogućilo slobodno razmnožavanje i mutacije, a kada se skupi nekoliko njih to može biti plus za virus. Šire se masovnije – čak do 10 osoba, i brže – inkubacija je od dva do tri dana, kao omikron“, objasnio je dr Delić za TV Prva.
Vladimir Cmiljanović, doktor hemije, sa specijalizacijom iz medicinske hemije, sa istraživačkim timom kompanije „Svis rokets“ radi na stvaranju takozvane „raketne“ vakcine koja bi trebalo da štiti od svih oblika mutacije virusa.
„Ona će u stvari biti živi virus u oslabljenom obliku, koji ima sve proteine koronavirusa što je jako bitno kako bi nas naš imunski sistem štitio na duže staze“, kaže dr Cmiljanović.
Ističe da je sada problem postkovid i kako ga sprečiti sa drugom generacijom vakcina.
„Cilj nam je jedna doza vakcine koja se daje kao nazalni sprej u obe nozdrve, a očekujemo da će pružiti zaštitu za sve varijante minimalno godinu, do dve“, rekao je dr Cmiljanović.