Sremska Mitrovica postaje najveća galerija antičkih mozaika na svetu!

Radionica za restauraciju mozaika

Stručnjaci Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture u saradnji sa mitrovačkim konzervatorima, počeli su, osmi put zaredom,  konzervatorsko-restauratorske radove na mozaicima Carske palate Sirmijuma.

Nakon  restauracije, raskošni mozaici  biće  izloženi u Vizitorskom centru, koji godišnje poseti preko 30.000 turista.

Antički  mozaički podovi Carske palate Sirmijuma predstavljaju jednu od najbolje sačuvanih celina za praćenje razvoja umetnosti oblikovanja enterijera na prostoru Balkana u vreme kasnog Rimskog carstva.

Grandiozni projekat obnove 350 kvadrata mozaika Carske palate započeo je 2013.godine i do sada je konzervirano preko sto kvadratnih metara mozaika.

Carska palata Sirmijuma

„Započinjemo  četvrtu fazu  konzervatorsko-restauratorskih radova na obnovi podnih mozaika sa geometrijskim motivima iz prostorije broj 23 koji potiču iz četvrtog veka. Sada  je obnovljeno 20 kvadrata mozaika ove centralne prostorije, za šta je Ministarstvo kulture  ove godine obezbedilo 2,5  miliona dinara, dok smo ukupno konzervirali preko sto kvadrata“, kaže Ljubiša Šulaja, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici, napominjući da su restaurirani mozaici iz odaja 14 i 16 prezentovani za posetioce u Vizitorskom centru, koji postaje najveća galerija antičkih mozaika na svetu!

Istraživanja Carske palate započela su još 1957.godine, a arheološki lokalitet “1a“ koji  obuhvata šest dvorana sa atraktivnim mozaicima u cilju zaštite natkriven je pre 11 godina kada je izgrađen Vizitorski centar za turiste.

Ljubiša Šulaja, direktor Zavoda za zaštitu spomenika kulture

„Svi do sada otkriveni mozaici Carske palate su podni i često su se nalazili jedan ispod drugog, nastali u raznim periodima. Mada se pretpostavlja da su i zidovi carskih odaja bili ukrašavani mozaicima, njihovi ostaci nisu pronađeni pošto su obzirom na to da su izrađivani od nepostojane staklene paste bili izloženi propadanju, ističe Šulaja i dodaje da su svi mozaici geometrijski, izuzev jedinog figuralnog sa motivom rimskog boga Merkura iz 4.veka, koji je  konzerviran i svečano prezentovan pred domaćim i svetskim zvaničnicima 2014.godine u Vizitorskom centru“, ističe Šulaja.

Carska palata kao zvanična rezidencija rimskih careva podignuta je krajem trećeg i početkom četvrtog veka kada je Sirmijum u periodu tetrarhije, pored Nikomedije, Milana i Trira, bio jedna od prestonica Rimskog carstva.

U palati i okolini Sirmijuma rođeno je šest rimskih imperatora: Aurelijan, Maksimijan, Gracijan, Decije Trajan, Prob i sin Konstantina Velikog, Konstancije Drugi.

(Narcisa Božić)