U Muzeju Srema prezentovane ikone od izuzetnog značaja, nastale s kraja 17. i početka 18. veka

U Muzeju Srema danas je otvorena izložba posvećena ikonama koje su nastale na kraju 17.  i u prvoj polovini 18. veka. Posetiocima će ove ikone biti prezenotvane do kraja maja. U ovoj prvoj fazi prema projektu koji finansira Ministarstvo kulture Republike Srbije, izvršena je restauracija i konzervacija pet ikona iz zbirke istorija umetnosti.

Direktor Muzeja Srema Andrija Popovič povodom ove izložbe je rekao: „Muzej Srema je muzej kompleksnog tipa, što znaći da imamo veliki bro zbirki iz različitih oblasti. Naša zbirka istorije umetnosti je jedna od najznačajnijih u regionu i zato mi joj i posvećujemo veliku pažnju. Ovog puta imamo čast i privelegiju da vidimo rezultate rada na restauraciji izuzetno važnih ikona koje se u okviru naše zbirke. U pitanju su dela neprocenjive vrednosti deo kulturne baštine našeg naroda“.

Muzej Srema je 2022. godine započeo projekat koji podrazumeva višegodišnji proces restauracije i konzervacije ikona iz Zbirke crkvene umetnosti Muzeja Srema. U ovoj zbirci se nalazi veliki broj ikona iz manastirskih i parohijskih crkava Sremske eparhije koje imaju izuzetan značaj u nacionalnim okvirima. Najstarije ikone iz ove zbirke predstavljaju reprezentativne primere ikonopisa postvizantijskog, kao i tradicionalnog (zografskog) slikarstva.

U zbirci se nalaze i importovane – grčke i ruske ikone, koje čine neraskidivu duhovno-stilsku celinu sa ikonama nastalim u parohijskim crkvama Sremske eparhije i manastirima Karlovačke mitropolije, Nekoliko ovih ikona izloženo je u stalnoj istorijskoj postavci „Srem kroz vekove“ a ostatak se čuva u depou. Od ključnog značaja je prevenirati i zaustaviti proces propadanja i sanirati tragove nepovoljnih uticaja na ikonama.

Kao koordinatorka projekta kustoskinja Zbirke crkvene umetnosti Muzeja Srema Svetlana Subašić je konsultovala konzervatore Vanju Jovanović (ARTLAB) i Željka Simićevića koji su nakon uvida u stanje predložili opsežne stručne analize i zakljućili neophodnost konzervatorsko-restauratorskih radova u skladu sa propisanim merama zaštite Narodnog Muzeja Srbije. Aktivnosti su se odnosile na konzervatorske radove na slikanom delu, na drvenom i platnenom nosiocu i drvenim okvirima.

Po principu tematske zaokruženosti, za projekat koji je zabran za finansiranje na konkurs Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije 2022. godine odabrano je četrnaest ikona koje zadovoljavaju kriterijum teme a vodilo se računa i o urgentnosti odnosno prioritetu tretmana u smislu stepena ugroženosti.

Krajnji cilj projekta je da se ova dela koja predstavljaju poseban segment duhovne sfere i materijalna svedočanstva očuvanja nacionalnog identiteta srpskog naroda u Habzburškoj monarhiji prezentuju kroz celovitu izložbu i publikuju u katalogu.

Kustos Svetla Subašić autor ove izložbe nam je još rekla: „Imamo veoma zanimljivih  ikonografskih motiva na jednoj ikoni prikazani su Isus Hrist, Bogorodica Marija i Sveti Jovan Krstitelj sa krilima i gotovo da ne postoji nigde drugde u ikonopisu to jest samo u jednoj crkvi u Srbiji“.