U toku realizacija projekta „U susret klimatskoj pravdi“ Evropskog pokreta u Srbiji

Kao nastavak prethodnog projekta,  ’’Zelena agenda na lokalnom nivou’’ Mreža Evropskog pokreta u Srbiji realizuje projekat ’’U susret klimatskoj pravdi’’. U okviru ovog projekta, Evropski pokret u Srbiji – Sremska Mitrovica održao je radionicu “ Koncept klimatski pametne lokalizacije” Učesnici radionice bile su lokalne OCD i predstavnici javnog sektora . 

Cilj radionice bio je da da učesnicima kroz diskusiju i prezentaciju produbi uvid u koncept klimatski pametne lokalizacije (principi lokalizacije, relevantne lokalne aktivnosti ublažavanja i prilagođavanja na klimatske promene). Kroz diskusiju, učesnici su definisali postojeći potencijal za uspostavljanje klimatski pametne lokalizacije na nivou Sremskog okruga.

Prvi deo sastanka iskorišćen je na upoznavanje sa pojmom klimatska pametna lokalizacija i predstavljanje dokumenta „Analiza relevantnih klimatskih okvira u funkciji klimatski pametne lokalizacije u Srbiji. Predstavljen je primer klimatske pametne lokalizacije u Rezervatu Zasavica gde se služi hrana proizvedena u rezervatu, upravlja otpadom od razdvajanja do prečišćavanja otpadnih voda, koriste električna vozila kao i puštanje u rad prve solarne elektrane u jednom zaštićenom području koja treba da podmiri potrebe vizitorskog centra Valjevac i autokampa Zasavica za električnom energijom. 

Tokom druge sesije predstavljen je strateški i zakonodavni okvir koji se može primeniti u gradu Sremska Mitrovica i mogućnosti koje imamo sada. Posebno je naglašena potreba uključivanja civilnog sektora i mogućnosti razvoja privatno javnih partnerstva. Istaknut je trenutni jaz koji je nastao nakon isticanja bitnih strateških dokumenata (SLOR, LAP za otpad, Strategije ruralnog razvoja ) i mogućnosti uključivanja u naredne procese razvoja. Prepoznata je dobra zajednička inicijativa koja je krenula iz civilnog sektora a nastavlja se već niz godina kroz javni sector, a tiče se upravljanja otpadom. Pre 8 godina je  JKP podelilo kompostere za biomasu (1000 kom od 30 l) građanima da bi tokom 2022 kroz program EU za tebe obezbedili i 1000 plavih kanti za izdvajanje PETa, Limenki, i kartona iz komunalnog otpada. Program odvoženja je počeo pre mesec dana i veliki je odziv građana i samim tim količina pomenutog otpada preko reciklažnog dvorišta JKP ne dospeva na telo regionalne deponije. 

Tokom trećeg segmenta predstavljene su zajedničke inicijative javnog i privatnog sektora u oblasti upravljanja bio otpadom, planirani programi kompostiranje, proizvodnje bio goriva,  modeli finansiranje kroz zajedničke inicijative preko Fond za razvoj, UNDP, Eu za Tebe i drugi. Nakon razmene iskustva učesnika možemo zaključiti da potencijala za promenu na lokalu i regionu ima ali da kao i svi veliki infrastrukturni i energetski projekti se odvija sporije nego što bi hteli. Kao Rezultati sastanka možemo napomenuti 1. Da su predstavnici OCD su prepoznale uključivanje u projekat kao faktor jačanja sopstvene održivosti. 2. Da su predstavnici OCD su ukazale na procese koji mogu da unaprede međusobnu saradnju i spremne su da ih sprovedu u delo.