U okviru projekta „Fruška gora – mesto stradanja i otpora“, koji realizuje SUBNOR MZ Laćarak uz podršku Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja 18. novembra 2021. godine je organizovano tematsko putovanje na Frušku goru.
Priliku da putuju su imali učenici sedmog razreda Osnovne škole „Triva Vitasović Lebarnik“ iz Laćarka koji su pokazali visok nivo znanja iz istorije. Ova poseta je realizovana zahvaljujući angažmanu i saradnji sa nastavnicom istorije profesoricom Draganom Bokić.
Hodeći putevima istorije čuvenim Partizanskim putem prvo zaustavljanje je bilo na Spomen-obeležju Lepinjica koje se nalazi nedaleko od Letenke. Na ovom mestu je sahranjena partizanka Radinka Vitasović (1924—1943), zvana Lepinjica. Ova hrabra devojka poreklom je iz Laćarka i rođena sestra narodnog heroja Trivuna Vitasovića. Podlegla je ranama nakon „Zasede kod Neština” 23. avgusta 1943. godine, koju je organizovala Treća vojvođanska udarna brigada protiv fašističkog okupatora. Na ovom potesu je tokom Drugog svetskog rata boravio Glavni štab NOV i PO Vojvodine.
Potom je posećen Spomenik Sloboda koji se nalazi na Iriškom vencu, vrhu Fruške gore. Podignut je 1951. godine u čast palih boraca i predstavlja simbol Narodnooslobodilačke borbe naroda Vojvodine. Svečano je otvoren 7. jula 1951. godine na desetu godišnjicu Dana ustanka naroda Srbije. Autor spomenika je vajar Sreten Stojanović. Ovde su učenici položili venac i odali poštu palim 1941-1945 a potom je održan kraći istoriski čas.
Zatim su učenici posetili centar prosvete, duhovnosti i kulture Srba u Vojvodini, Sremske Karlovce. Ovde su uz predavanje profesorice Dragane Bokić obišli znamenitosti užeg centra Karlovaca, grob vožda Đorđa Stratimirovića kao i Spomenik borcima i žrtvama fašističkog terora u centru mesta.
Kraj ovog tematskog putovanja je bio u Novom Sadu u seni Fruške Gore kraj Spomenika žrtvama racije u Novom Sadu na istoimenom keju. Ovde im je kraći istorijski čas održao sekreter SUBNOR-a APV istoričar Marijan Kubik. On je učenike upoznao sa osnovnim činjenicama vezanim za Raciju januara 1942.godine kao i o vezama novosadskih partizana sa obližnjim Petrovaradinom i Fruškom gorom, koja je bila svojevrsno mesto otpora i stradanja naroda Srema i Vojvodine.