Vidovdanski sabor u Rumi

Ovogodišnji Vidovdanski sabor – „Akademije vidovdanskih vitezova srbskih“ najmasovnija je manifestacija za devet godina koliko se Sabor organizuje u Rumi.

Preko 300 najviših vojnih zvaničnika, heroja otadžbinskih ratova, veterana, porodica palih boraca, prijatelja i poštovalaca junačkih dela naše vojske i policije u odbrani srpskog naroda, sabralo se danas u Rumi  i ukazalo na važnost negovanja kulture sećanja i odavanja pošte prema onima koji su za našu zemlju i slobodu nesebično položili svoje živote.

Imenujući svoje parkove i ulice po našim herojima, pomazući održavanje Vidovdanskog sabora, Opština Ruma delima pokazuje posvećenost očuvanju tradicije i promovisanju pravih društvenih vrednosti, ocenili su učesnici današnje manifestacije, koja je započela upravo prijemom u Gradskoj kući kod predsednice Opštine Ruma Aleksandre Ćirić i predsednika SO Ruma Stevana Kovačevića.

Foto: Sremske vesti

„Naša je dužnost da negujemo i čuvamo našu istoriju i tradiciju. Naša istorija je bogata, imamo čime da se pohvalimo, ali i moramo pre svega da čuvamo uspomenu na sve velike događaje i velike ljude, naše heroje. Mi smo kroz svoju istoriju mnogo stradali. Srpski narod se pokazao kao hrabar, no, nažalost pretrpeli smo brojne gubitke, počev od Balkanskih ratova, preko Prvog i Drugog svetskog rata, i nažalost građanskih ratova devedesetih godina i bombardovanja 1999. godine. Stoga moramo zarad budućih pokoljenja da čuvamo i negujemo uspomenu na sve ove događaje gde je srpski narod nepravedno stradao, a gde se borio samo za svoj identitet i opstanak“, izjavila je predsednica Ćirić i napomenula da Ruma kao multikulturalna sredina sa velikim brojem junaka različitih veroispovesti, te da podjednako neguje uspomenu na sve ove događaje i na važne istorijske trenutke.

Foto: Sremske vesti

Podsetimo, da je nedavno i park u blizini OŠ „Veljko Dugošević“ preimenovan u „Park Marinosa Ricudisa“, u čast grčkog oficira koji je odbio da učestvuje u bombardovanju SRJ 1999. godine.

Organizator Vidovdanskog sabora Novica Todosijević otkriva da će uvaženi grčki oficir doći u posetu našoj opštini u oktobru ove godine.

„Marinos Ricudis je meni lično potvrdio da će u oktobru doći u našu Rumu da je obiđe park sa njegovim imenom. Zaista smo radosni danas u Rumi, puno nam je srce, družimo se devetu godinu zaredom u našoj Rumi, ovo je do sada najveći Sabor srbskih vitezova. Veliku zahvalnost dugujemo Opštini Ruma na pomoći, na podršci, na svemu onome  što su uradili. Ove godine imamo preko 300 gostiju, dodeljujemo 24 statue srbskih vitezova i šest viteških ordena“, kazao je Todosijević.

Foto: Sremske vesti

Učesnici Vidovdanskog sabora položili su vence na spomen obeležje srpskim borcima u Parku heroja sa Košara i Paštrika.

Sveštenstvo Srpske pravoslavne crkve, arhijerejsko namesništvo rumsko, zajedno sa sveštenikom Milutinom Popadićem iz sela Lešak, smeštenog u južnoj srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji, služilo je u Crkvi Vaznesenja Gospodnjeg u Rumi pomen svim srpskim  žrtvama, ne samo u ratu 1999. već i u svim drugim.

Posebno priznanje uručeno je velikom humanitarcu iz Šida Ivanu Marinkoviću, poznatom po brojnim akcijama u skupljanju pomoći za decu obolelu od raka, takođe, i prvom Srbinu koji je prepešačio zaleđeno Bajkalsko jezero.

Zatim je u svečanoj sali parohijskog doma usledilo uručenje ordenja, statua i gramata, potom i zajednički ručak, druženje, evociranje uspomena na ratna vremena, na junake koji nisu tu više sa nama, a u dvorištu hrama održane su i tradicionalne viteške igre.

U Rumi su danas, između ostalih, bili predstavnici Prve gardijske motorizovane brigade generalštaba Vojske Republike Srpske, Prvog bataljona vojne policije krajiškog korpusa, Udruženja veterana 549 motorne brigade 35. graničnog bataljona, Udruženja veterana posebnih jedinica policije, visoki srpski oficiri u penziji, vojni prijatelji iz Rumunije i mnogi drugi.

Muzički program upotpunio je dečiji hor Srpsko – grčkog prijateljstva Irida iz Sremske Mitrovice.

Posebno upečatljiv trenutak na današnjoj manifestaciji bila je izgovorena pesma sveštenika Milutina Popadića, koju je on spevao sećajući se dečačkih dana i susreta u srcu Srbije sa Blaženopočivšim Mitropolitom Amfilohijem.

Uz pozdrav „Dogodine u Prizrenu“ i velike aplauze učesnici sa nestrpljenjem očekuju već sledeće okupljanje.