Sinoć je u Galeriji slika „Sava Šumanović“ u Šidu povodom 79 godina od smrti Save Šumanovića, održana promocija knjige „Zločini okupatora i njihovih pomagača u Vojvodini 1941- 1944, Srem“.
O knjizi je govorio dr Nebojša Kuzmanović, direktor Arhiva Vojvodine a predavanje je održao dr Milana Koljanina, istoričar i naučni saradnik.
Naime, osim zabrane knjige o zločinima Mađara u Bačkoj i Baranji, bila je zabranjena i ova, prva knjiga koja je napisana posle Drugog svetskog rata o zločinima ustaša, Nemaca i domobrana u Sremu u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
A zašto je zabranjena?
Kada je knjiga odštampana i bila spremna za distribuciju, dva pripadnika OZNE (Odeljenje za zaštitu naroda) oduzeli su celokupno izdanje i kamionom odvezli neznano kuda.
Nikada niko i ništa nije rekao o tim knjigama. Nova vlast KPJ (Komunistička partija Jugoslavije) donela je i nova uputstva, propise, zakone. U svim mestima osnivani su mesni odbori, pa tako i u Sremu. Odbori su dobili naređenje da popišu žrtve Drugog svetskog rata sa svog područja. Službenici mesnih odbora, su naravno, morali da urade povereni im zadatak, jer partijski nadzor je bio veoma strog.
Tako počinje popis žrtava ustaškog, nemačkog i domobranskog terora, posledičnog genocida nad Srbima, Jevrejima i Ciganima u Sremu. Svi podaci prikupljenih popisa dolaze u Anketnu komisiju za Vojvodinu (Anketna komisija je imala i Anketnu komisiju za Srem, za Banat i Bačku sa Baranjom) sa sedištem u Novom Sadu, a kasnije bivaju trajno smešteni u Muzej revolucije, koji se takođe nalazi u Novom Sadu.
Predsednik Ekspoziture Anketne komisije za Srem bio je šidski Jevrejin, dr Kornel Lebl, koji se tokom 1945, trajno iselio u Izrael.
Medijski sadržaji realizovani su u okviru projekta “Šidski kulturni dnevnik” koji sufinansira Opština Šid. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.