Dan primirja u Prvom svetskom ratu, dan kapitulacije Nemačke, je državni praznik u Republici Srbiji koji se obeležava 11. novembra. Dan primirja je u Srbiji neradan dan, a obeležava se i u Velikoj Britaniji, Belgiji, Novom Zelandu, Francuskoj, u zemljama Britanskog Komonvelta to je „Dan sećanja“, a u SAD je „Dan veterana“.
Za simbol državnog praznika uzet je cvet Natalijina ramonda – takozvana biljka feniks – u znak sećanja na stradanja koje je Srbija podnela, a zatim se ponovo uspostavila kao država. Cvet je dobio ime po kraljici Nataliji, jer ju je 1884. otkrio i opisao, zajedno sa botaničarem Josifom Pančićem, dvorski lekar kralja Milana Obrenovića – Sava Petrović.
Amblem za praznik je cvet Natalijine ramonde na crno zelenoj traci, koja simbolizuje traku istih boja sa ordena takozvane Albanske spomenice.
Šta se dogodilo 11. novembra?
Posle četvorogodišnjeg rata, najvećeg dotad u istoriji, tog dana 1918. u 11 sati potpisano je primirje.
Kao Centralne sile borile su se Nemačka i Austrougarska, a na drugoj strani – sile Antante bile su Rusija, Francuska i Velika Britanija.
To se odigralo u posebnom vagonu francuskog maršala Ferdinanda Foša u šumi u blizini gradića Kompjenj, koji se nalazi na sat vremena od Pariza.
Sporazumom iz Kompjenja je dogovorena razmena zarobljenika, kao i prekid vatre, povlačenje nemačkih trupa, dogovor o ratnoj odšteti i uništavanje nemačkih ratnih brodova i podmornica.
Rat, koji je trajao od 1914. godine, formalno je okončan Versajskim mirom 28. juna 1919. godine.