U Hrvatskoj, konačni rezultati popisa stanovništva još uvek nisu gotovi, međutim prve objave ukazuju na to da Srbi u Vukovaru više ne čine ni trećinu stanovnika grada.
Ukoliko se te najave obistine, moglo bi da dođe do toga da ćirilica nestane iz Vukovara, jer ustavni zakon propisuje upotrebu ćirilice i postavljanje ćiriličnih tabli u mestima gde su Srbi u većini ili čine minimum trećinu stanovništva, a u tom grmu leži zec.
Po toj osnovi su i Srbi u Vukovaru imali mogućnost da traže postavljanje ćiriličkih tabli, što je izazivalo brojne akcije desnice da to spreče, uključujući i delovanje Gradskog veća i gradonačelnik Ivana Penave koje se svojevremeno oglušilo na zahteve srpske manjine za ćiriličkim tablama i ravnopravnoj upotrebi srpskog jezika i ćirilice u tom gradu.
Na popisu stanovništva iz 2011. godine, koji su objavljeni nakon dve godine kašnjenja, Srbi je bilo 34,87 odsto, što je otvorilo put za provođenje ustavnog zakona. Ali, onda su počeli svi mogući pritisci da se Srbima uskrati pravo na dvojezičnost, što nije prestalo ni do danas.
Deset godina kasnije može se reći kako dvojezičnost u Vukovaru nikada nije uvedena. Na nekim državnim institucijama već godinama nema nikakve natpisne ploče tako da se ne zna o kojoj instituciji je reč. Na nekima su postavljene ploče prelepljene hrvatskim zastavama.
Ali ako je suditi po desnoj vlasti u gradu, ćirilica bi mogla da nestane iz Vukovara vrlo brzo, već početkom sledeće godine, kada će se znati konačni rezultati popisa. Mnogi koji su mirno promatrali i odlazak Srba iz Vukovara, zbog stalnih pritisaka koje su imali, smatraju da se tako popisom postiže ono što desnica stalno i traži, a Srbi bi u gradu na Dunavu imali još lošiji status, navodi se u tekstu Večernjih novosti.