Premijernom projekcijom dokumentarnog istorijsko-arheološkog filma pod nazivom „Tvrđava Kupinik – 500 godina posle“, svečano je zatvoren ovogodišnji „Sajam kulture mladih na selu“.
Film je rađen povodom obeležavanja pet vekova od razaranja tvrđave „Kupinik“ u produkciji novoformiranog „KCP – Muzeja Kupinik“ sa sedištem u Kupinovu. Arheolog pomenute muzejske jedinice i jedan od sagovornika u filmu Perica Odobašić istakao je da je projekcija filma kruna obeležavanja ovog jubileja.
„Celu ovu godinu posvetili smo Kupiniku. Najpre je u julu ove godine u okviru „Pećinačkog kulturnog leta“ u holu KC-a održana izložba „Kupinik – poslednja prestonica srpskih despota: zavet i inspiracija“, a već krajem avgusta izložba je bila preseljena u Kupinovo gde je održan i Koncert duhovne muzike simboličnog naziva „Pesmom u slavu Kupinika“. Zatim su po prvi put započela prva sistemska arheološka istraživanja na samom Kupiniku koja su trajala od 6. do 29. septembra, a ono što je važno istaći je da je zahvaljujući podršci lokalne samouprave završen proces eksproprijacije te tako parcele na kojima se nalaze ostaci same tvrđave nisu više u privatnom vlasništvu, već u nadležnosti Opštine Pećinci. Istovremeno su održani sedmi i osmi po redu arheološki kamp u blizini same tvrđave kao i treći „Dani zmajeva“, dok je u drugoj polovini septembra održan i stručni skup pod nazivom „Kupinik – 500 godina posle“. Pored svega ovoga, pri pećinačkom KC-u formirana je muzejska jedinica sa sedištem u Kupinovu“ – istakao je uoči projekcije Odobašić.
Scenarista i reditelj filma je student režije na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, Slobodan Stanković iz Pećinaca koji je rekao da je bio izazov kroz trideset minuta ispričati priču o „Kupiniku“.
“Iako više od tri decenije živim u Pećincima, do pre par godina nisam znao da na samo tridesetak kilometara od Pećinaca, u Kupinovu, postoje vidljivi ostaci ove tvrđave koji je kategorisan kao spomenik kulture od velikog značaja. Saznavši za zanimljivu istoriju ovog kraja javila se ideja da se snimi dokumentarni film i poklopilo se da to bude u godini jubileja. Kupinik kao tema je neiscrpna da bi se u potpunosti ispričala na filmskom platnu u trideset minuta, ali ovaj film je skromni doprinos sadašnjim i budućim generacijama koje žive u ovom delu Srema, a nisu upoznati sa istorijom same tvrđave” – rekao je Stanković.
Pored Odobašića, u filmu govore: istoričar i vanredni profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu dr Boris Stojkovski, profesor srednjovekovne književnosti na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu dr Svetlana Tomin, master inženjer arhitekture-konzervator u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici Ivan Filipović i arheolog-konzervator u Zavodu za zaštitu spomenika kulture u Sremskoj Mitrovici Biljana Lučić. Za snimanje, montažu i dizajn zvuka bio je zadužen Dejan Todorović, dok je Odobašić i autor narativnog teksta u filmu.
Specijalni gosti večeri bili su članovi hora „Krančević“ pri Muzičkoj školi „Krančević“ u Sremskoj Mitrovici koji su uoči same projekcije izveli kompoziciju Molitva presvetoj Bogorodici „Dostojno jest“ Kornelija Stankovića, zatim kompoziciju pod nazivom „Evening rise“, potom „Gaudete – Christus est natus“ i tradicionalnu pesmu iz Srbije „Zaspo Janko“ u aranžmanu Dušana Pokrajčića.
Po završetku projekcije, u ime pećinačkog Kulturnog centra Perica Odobašić je uručio prigodne poklone sagovornicima u filmu i učesnicima programa.
Pored prikazivanja ovog dokumentarnog filma, ljubitelji kulture u Donjem Sremu tokom decembra imali su priliku da uživaju u kamernoj monodrami rađenoj prema dnevničkim zapisima Ane Frank „Anin poslednji rođendan“, Reviji muzičkih talenata u okviru koje su nastupili polaznici Studija za muzičku edukaciju i obrazovanje KCP zajedno sa učenicima izdvojenog odeljenja u Pećincima OMŠ „Teodor Toša Andrejević“ sa sedištem u Rumi i promociji zbirke priče najmađeg zavičajnog pisca u opštini Pećinci, desetogodišnjeg Jovana Stajčića iz Kupinova pod nazivom „Gde se krije Tucko Kalamucko“.
„Sajam kulture mladih na selu“ je projekat centralne ustanove kulture u opštini Pećinci pokrenut 2018. godine, kada se obeležavalo četiri decenije rada same ustanove, a koji se realizuje četvrtu godinu za redom pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i pećinačke lokalne samouprave.
Autor: pecinci.org