U Muzeju Srema otvorena izložba „Jovan Udicki i mitrovački Soko”

Izložbom se obeležava 140 godina od rođenja i 70 godina od smrti Jovana Udickog, kao i 115 godina od osnivanja „Srpskog Sokola” u Sremskoj Mitrovici. Autor izložbe je Stevo Lapčević, a publika izložene predmete može da pogleda do 20. februara.

Među znamenitim Mitrovčanima je Jovan Udicki, srpski narodni učitelj i školski nadzornik, afirmisani pisac za decu, aktivista mnogih mitrovačkih društava. Njemu je posvećen značajan deo izložbe, kao istaknutom članu i prosvetaru Sokolskog društva, a u Muzeju Srema izloženi su brojni predmeti, fotografije, zastave, ordenje i diplome tog društva.

Autor izložbe Stevo Lapčević rekao je: „Godinu završavamo i zapravo započinjemo drugu godinu lepom i bogatom izložbom posvećenom sokolima. Važno je da se ljudi upoznaju sa Jovanom Udickim zato što je to jedna od najvažnijih ličnosti u političkom, društvenom i kulturnom životu Sremske Mitrovice između dva svetska rata upravo to je i razlog zbog kog treba da se upoznaju sa Sokolskim društvom koje je radilo na jačanju nacionalnog, jugoslovenskog identiteta i uopšte razvoju telesnog i duhovnog zdravlja i razvoja sporta u Sremskoj Mitrovici. Svi bazični sportovi koji danas postoje u Sremskoj Mitrovici nastali su Mitrovačkoj sokolani razvijali su ih mitrovački sokoli i ovo je jedna izložba ne samo o Jovanu Udickom, nego na neki način istorijatu mitrovačkog sporta, odnosno prvim danima mitrovačkog sporta.”

Čitav svoj vaspitački i ljudski talenat, Jovan Udicki utkao je u Sokolstvo koje za njega nije bilo (samo) izraz ljudske potrebe za telesnom, već i duhovnom vežbom i pokretom. Ovaj istinski narodni prosvetitelj rođen je 1881. godine u Kikindi. Osnovnu školu i Malu realnu gimnaziju završio je u Sremskoj Mitrovici, a Učiteljsku školu u Somboru. U našem gradu je živeo i radio kao učitelj, školski nadzornik, nacionalni radnik, sokolski prosvetar, esejista, pesnik i etičar. Učesnik je Velikog rata, hapšen od austrougarskih, jugoslovenskih i ustaških vlasti. Svojim radom na nacionalnom, prosvetnom i kulturnom planu ostavio je neizbrisiv trag u istoriji Sremske Mitrovice.

Govoreći na otvaranju izložbe prod. dr Slađana Milenković rekla je: „Po struci učitelj, jedno vreme upravitelj osnovne škole u Sremskoj Mitrovici i dugogodišnji školski nadzornik, Jovan Udicki će ostati upamćen i kao afirmisani književni stvaralac, pedagoški stručni radnik, pisac beseda i dela za decu. Objavio je velik broj pesama, priča, pozorišnih komada, stručnih pedagoških članaka i drugih književnih radova u „Golubu”, „Nevenu”, „Brankovom kolu” u više od 50 listova i časopisa. Posebne publikacije su mu „Pravda i krivda”, „Besedice Kiće Sokolića”, „Sto sokolskih besedica”, „Među decom” i drugi spisi.  Pisao je didaktičke, prigode vaspitne tekstove držao predavanja preko Radio Beograda u gradskoj biblioteci, školama. Udicki je bio svestrana ličnost čije delo pobuđuje pažnju javnosti i istraživača i danas, o njemu se pišu naučni radovi. Stevo Lapčević je zato zaslužio sve pohvale za veliki trud i rad koji ulaže na otkrivanju ali i ponovnom aktuelizovanju dela ovog znamenitog Mitrovčanina, negujući na najlepši način kulturu sećanja.”

Jevđa A. Jevđević starešina Saveza Srpski soko u svom obraćanju čestitao je autoru i Mitrovčanima na ovoj jedinstvenoj i istorijski vrednoj izložbi kojem se obnavlja i neguje sokolska tradicija. Izložba „Jovan Udicki i mitrovački Soko” upotpunjena je predmetima i fotografijama i iz ličnih zbirki porodica nekadašnjih sokola.

U ime potomaka Jovana Udickog obratila se Anica Udicki i zahvalila na organizovanju izložbe. U svojoj bogatoj karijeri, rekla je ona, Jovan Udicki je sarađivao sa vodećim jugoslovenskim listovima, među kojima su i Politika, Pravda, Zagrebačke novosti i drugi. Za svoj rad nagrađen je sa dva odlikovanja: Ordenom Svetog Save i Ordenom Društva Crvenog krsta. Po okončanju Drugog svetskog rata, bio je aktivan član Udruženja penzionera, Crkvenog odbora pri Sabornoj crkvi, uprave Srpske čitaonice. Preminuo je 1951. i sahranjen je na mitrovačkom Pravoslavnom groblju.

Izložene su sokolske uniforme, uniforme Kraljevine Jugoslavije, značke, ordenje, replike zastava, fiskluturni rekviziti, nagrade Jovana Udickog, rukopisi i drugo.

Glumac Zvonko Bednar kazivao je stihove Jovana Udickog na svečanom otvaranju.

Hor Društva srosko-grčkog prijateljstva „Irida” izveo je nekoliko sokolskih pesama i pesama čiji je autor Jovan Udicki.

Izvor: Sirmiuminfo