U našem prvom delu teksta imali ste priliku da pročitate koja su to najbolja mesta koja preporučujemo da obiđete u Vojvodini. Naravno, nemoguće je nabrojati sva mesta odjednom, stoga sledi drugi deo u kojem ćemo vam otkriti u kojim mestima možete pronaći lepote prirode kakvih ima samo u našoj Vojvodini.
Poznato je da u Vojvodini možete obići najfascinantnija mesta kakvih nema nigde na celom svetu. Pored elegantnih gradova i ušuškanih sela, Vojvodinu krasi opipljiva istorija, jedinstveni pejzaži, lepi i hranljivi zalogaji i preukusna vina!
Vršačke planine
Vršačke planine nalaze se u jugoistočnom delu Banata. Pružaju se u pravcu istok-zapad u dužini od 19km sa maksimalnom širinom od 8km. Površina planine je 170km², od čega se 122 nalazi u Srbiji. Planine su izgrađene od stena paleozojske starosti, koje okružuju neogeni sedimenti, među kojima su i sedimenti nekadašnjeg Panonskog mora.
Vršačke planine odnosno Vršački breg glavna je turistička atrakcija oko grada Vršca. Odmah do Vršca, nalazi se izletište Crkvica, a u neposrednoj blizini nalazi se i Crkva Svetog Teodora. Velika raznovrsnost flore i vegetacije, bogatih šumskih ekosistema, lepih pejzaža i vidikovaca, dovela je do toga da od 1982. godine veči deo šumskog područja ove planine bude zaštićen kao Park prirode. Na ovom području, do sad je registrovano 1017 vrsta viših biljaka, od kojih se 7 nalazi u crvenoj knjizi flore Srbije.
Belocrkvanska jezera
Na samo petnaestak kilometra od Grebenca, u pravcu prema Beloj Crkvi (preko Vračevog Gaja), nalazi se kompleks sedam Belocrkvanskih jezera.
Ovo je svojevrsna oaza mira, prava turistička atrakcija sa predivnim veštačkim jezerima koja su nastala sasvim slučajno krajem 20. veka. Kako su dubine podzemnih voda bile male, udubljenja nastala iskopavnjem ubrzo su prirodno bila popunjena vodom.
Najveća jezera (Šljunkara, Vračevgajsko, Šaransko i Gradsko) pretvorena su u savremena kupališta sa svim neophodnim infrsrukturnim elementima kako bi svi ljubitelji ovog mesta uživali.
Karađorđevo i Zobnatica
Ergelu “Zobnatica” je osnovao daleke 1779. godine Bela Vojnić, želeći da stvori konjarsku oazu na Balkanu. Danas je Zobnatica i homogena privredna celina sa razvijenom ratarskom i stočarskom proizvodnjom i veoma izraženim turizmom. Ali njen najlepši deo i dalje čine ergela rasnih konja i predivno Zobnatičko jezero.
Karađorđevo danas predstavlja specijalni rezervat prirode, gde se za posetioce organizuju ture lova i ribolova, jahanje konja iz čuvene ergele, vožnja fijakerom (zimi saonicama), plovidba čamcem kroz dunavske rukavce, a u Lovačkom centru mogu se isprobati razni specijaliteti od divljači.
Mrtva Tisa
Mrtva Tisa je pitoma panonska reka koja je menjala svoj tok, zahvaljujući tome Čurug je dobio svoj dragulj prirode. Kako je Tisa otišla na drugu stranu, ostavila je za sobom jezero dužine oko 12 km. Pored Mrtve Tise tu je i čarda na kraju sela, Tiha Tisa i pravoslavna crkva u samom centru sela. Čurug je pored svoje prirode poznat i po ukusnoj domaćoj hrani!
Kaštel u selu Ečka
Enterijer i eksterijer dvorca je uređen do najsitnijih upečatljivih detalja kako bi se zaista osetili kao da smo na dvoru. Kaštel trenutno funkcioniše kao hotel i restoran koji je otvoren za posetu. Ako odlučite i da prespavate u Kaštelu, u neposrednoj blizini vam je i čuveno selo Belo Blato, Carska bara kao i Zrenjanin.
Interesantna činjenica je ta da je na dan otvaranja dvorca davne 1820. zabavljač gostiju bio čuveni Franc List.
Kraj drugog dela.