Odraz srpsko-makedonskog muzičkog prijateljstva

Oslanjajući se na mišljenje Pjera Burdijea, da „najrazličitija društvena polja mogu da funkcionišu samo ukoliko ima delatnika koji u njih na raznovrsne načine ulažu, zalažući svoje resurse i sledeći svoje ciljeve“, projekat „Dečiji kamp klasične muzike“ predstavlja pravi primer umetničkog polja koje za cilj ima očuvanje i promociju muzičkih kulturnih praksi.

U koncertnoj sali Kulturno-informativnog centra, u Oficirskom domu u Bitoli, Severnoj Makedoniji, održan je svečani koncert u okviru projekta „Dečiji kamp klasične muzike“. Na njemu je nastupilo 30 mladih talenata iz Makedonije, Srbije i Albanije: Aleksej Belevski, Fotina Naumovska, Vicki Mucholari, Jane Petrovski, Bjorn Troja, Izabela Gjeorgiev, Aleks Evro, Isidora Vidović, Tamara Vasilevska, i ostali mladi talentovani umetnici iz ove tri zemlje, a među njima i učenici Muzičke škole „Petar Krančević“ iz Sremske Mitrovice, u klasi profesorke klavira Margarite Vujović: Vuk Nemarović, Leon Žarko, Dunja Mrvaljević, Vuk Mrvaljević, Milana Jančić, Isidora Grozdanović i Tara Vukadinović. Iz klase prof. Anastasije Holc, na kampu je učestvovala sopranistkinja Vasja Popović, studentkinja Slobomir P Univerziteta. Najmlađa učesnica „Dečijeg kampa klasične muzike“ je Lara Matić iz Muzičke škole „Kosta Manojlović“ u Zemunu.

Klavirske saradnice – korepetotorke na koncertu bile su prof. Anastasija Holc, prof. Verica Divitarova i prof. Paola Kondakci. Na svečanom koncertu projekta izvođena su i dela makedonskih, srpskih i albanskih kompozitora, čime je ostvarena muzička i kulturna saradnja između ovih naroda.

Projekat „Dečiji kamp klasične muzike“ realizovan je od 12. do 16. juna 2023. godine u Bitolju. Glavni organizator i nosilac ovog projekta je Klavirsko društvo iz Bitolja (Udruženje „Piano“), a partner projekta je Udruženje „Sirmium Gradus ad Parnassum“ iz Sremske Mitrovice sa predsednicom prof. Margaritom Vujović, dok su koordinatori i edukatori projekta bili: Margarita Vujović i Anastasija Holc iz Srbije, Muzička škola „Tefta Taško – Kočo“ iz Korče, i Ilir Zguri i Paola Kondakči iz Albanije.

Menadžerke Udruženja „Piano”, koje je osnovano 2018. godine od strane profesionalnih klavirskih pedagoga kao i grupe entuzijasta i ljubitelja klasične muzike, Marija Šamoska Budžakovski i Jana Četeleva Belevska, ističu da je „velika sreća što su evropske organizacije prepoznale njihovu ideju, koja je realizovana sa ciljem da Makedoniju kao njihovu zemlju i Bitolj kao njihov grad učine bogatijim za još jednu kulturno-umetničku manifestaciju u saradnju sa zemljama Zapadnog Balkana“. Svrha realizacije projekata ovog tipa je podizanje nivoa muzičke kulture, kulture slušanja klasične umetničke muzike, kao i sprovođenje novog načina edukacije naših mladih talenata koji treba da nastave negovanje ovakve muzičke tadicije i u budućnosti kroz međunarodne projekte, seminare, radionice, majstorske kurseve itd.

Osim kulturne razmene i razmene iskustava tokom projekta realizovane su i radionice, dve od strane zemlje domaćina – Severna Makedonija, i druge dve od strane gostiju iz Srbije i Albanije. Prva radionica je bila na temu edukativnog procesa talentovanih muzičara, druga o tradicionalnoj muzici Albanije, treća o psihologiji muzičkog izvođaštva, a četvrta u vezi sa akustikom. Pored edukativnih radionica, organizovane su i posete Bitoljskom institutu i muzeju, Herakleji, Ohridu, Pelisteru, čime je projekat doprineo i turističkoj promociji Severne Makedonije. Projekat je realizovan uz podršku Western Balan Funds i Evropske Unije.

Na ovom prijateljskom muzičkom susretu potpisani su memorandumi za saradnju između svih partnera projekta. Nadamo se da će ovakvih projekata biti što više kako bismo razmenjivali iskustva, znanja i poznanstva u želji za unapređenjm muzičko-izvođačkih sposobnosti mladih talenata.

Autor teksta: Jasna Tanasijević, muzikolog