Na današnji dan, 28. avgusta 1942. godine, u ranim jutarnjim satima, uhapšen je jedan od naših najvećih slikara, Sava Šumanović.
Šta se dešavalo tokom njegovog hapšenja i odvođenja iz mirne porodične kuće Šumanovića, saznajemo na osnovu potresnog iskaza slikareve majke, Perside, Ekspozituri anketne komisije u Šidu, datog 7.maja 1946.godine:
„Ja sam mati Save Šumanovića, akademskog slikara, koji je na Veliku Gospojinu 1942. godine prilikom Tomićeve akcije odveden iz naše kuće u Šidu i zatvoren prvo u Sreskom načelstvu u Šidu, pa posle isti dan oteran u Sremsku Mitrovicu zajedno sa ostalih oko 130 Šiđana i tamo je verovatno nastradao mučeničkom smrću, jer se nikada više do danas nije javio..(..) ”
O poslednjem rastanku sa sinom, majka kaže u svom iskazu:
„(..)Pošto je bilo još prilično rano, agenti su pričekali dok se moj sin nije spremio i za vreme dok se on spremao, umivao i oblačio, agenti su pretražili korespondenciju, pretresli sve ladle i pretresli Savina odeljenja, spavaću sobu i atelje. Ja sam Savu ispratila do vrata, on me je poljubio u ruku i oprostio se sa mnom rečima: „Možda se nećemo videti, zbogom mama.“ Ja sam pred agentima rekla da se ništa ne bojim jer smo oboje nevini i pravedni i da ništa zlo ne mislimo.(..)“
Dva meseca kasnije, 20.oktobra 1942. majka je dobila pismo od ustaških vlasti, odgovor na njene molbe: „Persida ud.Šumanović zamolila je pri poglavniku da se njen sin Sava pusti na slobodu. Uvidom u očevidnost Ureda ustanovljeno je da je, Šumanović Sava kao talac po Višem redarstvenom povjereništvu osuđen na smrt i streljan 30.VIII 1942. Uslijed toga molbi se ne može udovoljiti, o čemu neka naslov obavijesti moliteljicu .“ (Zapisnik broj:67/46 sastavljen dana 7.maja 1946)
Ovaj dokument se čuva u Muzeju Srema u Sremskoj Mitrovici.
Zajedno sa svojim Šiđanima, Sava Šumanović je sproveden u Sremsku Mitrovicu gde su streljani pored iskopanih jama kod pravoslavnog groblja.
Bilo je to poslednje putovanje Save Šumanovića kroz šidski predeo o kom je pisao da je najlepši, najdraži, najslikovitiji, najbogatiji bojom, a prašina mu daje pitomi izgled kao da je „pudrovan“.