Potražnja ogreva je u poslednjih nekoliko dana znatno porasla usled meteoroloških prognoza i dolaska zahlađenja.
Oni koji se greju na drva uveliko se pripremaju za zimu, nabavljajući neophodan ogrev za svoj dom.
Profesor Šumarskog fakulteta Branko Glavonjić je u razgovoru za medije istakao da su sva stovarišta u Srbiji odlično snabedevena drvetom, kao i to da su cene drvnih goriva najniže u poslednje tri godine, piše Danas.
Cene u Novom Sadu i okolini, u zavinosti od vrste drveta, kreću se od 6.000 dinara za kubni metar. Takođe, cenu može podići i to ako su dostavljena drva prethodno isečena ili iscepana.
Kako kažu sa jednog stovarišta, potražnja ogreva je u poslednjih nekoliko dana znatno porasla usled meteoroloških prognoza i dolaska zahlađenja, a najviše se traži tvrdo drvo, kao što su bukva ili hrast.
„U ovom periodu godine je primetno da domaćinstva koja nisu nabavila još uvek ogrev za predstojeću grejnu sezonu polako nabavljaju i to onda generiše blagi rast potražnje“, objasnio je prof. Glavonjić.
„Šta će se dešavati od sredine novembra do kraja godine, to će u velikoj meri zavisiti od toga kakvo bude vreme“, dodaje on.
Na novosadskim stovarištima se, pored drva, mogu pronaći i druge vrste ogreva, kao što su ugalj, briketi i pelet. Cena uglja, u zavisnosti od vrste i kvaliteta, kreće se od 16.000 do 24.000 dinara po toni, dok su briketi i pelet nešto skuplji i koštaju između 28.000 i 32.000 dinara po toni.