Nakon što su glavne svetske agencije za kreditni rejting ove godine podigle izglede za dobijanje investicionog rejtinga Srbije, privreda zemlje je konačno preskočila ovu prepreku.
Ovo je prvi put da je Srbija dobila tu ocenu od rejting agencija
Agencija S&P Global je prva i podigla izglede Srbije za dobijanje investicionog rejtinga
S& P je podigao projekciju privrednog rasta Srbije na četiri odsto, očekuje i viši budžetski deficit
Agencija S&P Global, koja je i prva (u aprilu) podigla izglede Srbije za dobijanje investicionog rejtinga, sada je Srbiji dala ocenu BBB-/A-3, što je prvi stepen iznad špekulativnog ranga.
S&P je takođe podigao projekciju privrednog rasta Srbije na četiri odsto za ovu i narednih nekoliko godina, kako se navodi u saopštenju rejting agencije.
„Jaka domaća tražnja, delom podržana ulaganjem u infrastrukturu zbog projekta Expo 2027, navela nas je da projektujemo rast BDP-a Srbije za ovu i sledećih nekoliko godina na četiri odsto“, piše u saopštenju.
Izgledi za kreditni rejting su stabilni, dodaju. „Snažni spoljni baferi će zajedno sa dovoljnim i sve raznovrsnijim stranim direktnim investicijama delovati nasuprot mogućih spoljnih rizika“, dodaju iz agencije u saopštenju.
Iz agencije dodaju da povoljniji scenario podrazumeva bolje fiskalne rezultate i još brži privredni rast od projektovanog i da bi tada ocena mogla biti dodatno podignuta. Do pogoršanja izgleda ili smanjenja ocene moglo bi da dođe usled znatnog pogoršanja situacije u privredama glavnih trgovinskih partnera Srbije. U svakom slučaju, veliku ulogu igraće geopolitičke tenzije i kapacitet Srbije da ih izbegne i drži pod kontrolom njihov uticaj na privredu.
„Stabilni izgledi pokazuju ravnotežu između rizika od slabosti privrede glavnih trgovinskih partnera Srbije u Evropskoj Uniji, a među njima su glavni Nemačka i Italija, manje zavisnosti od Rusije u pogledu gasa, kao i geopolitičkih tenzija u regionu. Sa druge strane stoji potencijal države za brži privredni rast kom bi doprinela otporna domaća tražnja, kao i sve jači spoljni baferi“, dodaje se u saopštenju.
Kreditna rejting agencija je takođe navela da očekuje da će budžetski deficit porasti sa prošlogodišnjih 2,4 odsto BDP-a na 4,3 odsto zbog većeg ulaganja u odbranu i većih investicija i uvoza.
Druge agencije
Kod druge velike agencije, Fitch, Srbija trenutno ima rejting BB+ sa pozitivnim izgledima, što je tzv. špekulativni ili neinvesticioni rejting, i jedan korak ispod investicionog rejtinga. Kod treće poznate rejting agencije, Moody’s, rejting Srbije je Ba2, što je dva nivoa ispod investicionog.
Potez je došao kao samo delimično iznenađenje jer se srpske obveznice već dugo mogu uporediti sa hartijama zemalja sa investicionim rejtingom, ako posmatramo prinose.
Više analitičara, među kojima se nalazi i analitički tim Bloomberg Adrije, predviđao je ovakav scenario do kraja godine.
„Očekujemo da kreditne agencije podignu kreditni rejting Srbije i Hrvatske, i to za po jedan podeljak, u sledećih 12 meseci, dok će ostale zemlje Adria regiona zadržati svoje trenutne ocene. Teorijski posmatrano, viši kreditni rejtinzi vode do povoljnijih uslova zaduživanja, što se preliva na uslove na domaćem finansijskom tržištu“, rekli su analitičari u svojim godišnjim projekcijama kreditnog rejtinga.
Oni su nakon toga rekli da bi investicioni rejting kreditni rejting koji bi S&P dao Srbiji bio dodatni ohrabrujući znak i za Srbiju i za one koji žele da u nju ulažu.