Srpska pravoslavna crkva danas slavi Pokrov Presvete Bogorodice. Ovo je hrišćanski crkveni praznik kada crkva proslavlja Presvetu Bogorodicu kao pokroviteljku i zaštitnicu hrišćanskog roda.
Kako je navedeno na sajtu SPC: “Oduvek je crkva proslavljala Presvetu Bogorodicu kao pokroviteljku i zaštitnicu roda hrišćanskoga, koja svojim hodatajstvenim molitvama umilostivljava Boga prema nama grešnima. Bezbroj puta pokazala se očigledno pomoć Presvete Bogorodice kako pojedincima tako i narodima, kako u miru tako i u ratu, kako u monaškim pustinjama tako i u mnogoljudnim gradovima.”
Prema “Ohridskom prologu”, konkretan događaj koji se praznuje desio se 1. oktobra 911. godine u vreme cara Lava Mudroga (Filozofa). Služeno je svenoćno bdenje u Bogorodičinoj crkvi Vlaherne u Carigradu. Crkva je bila puna naroda. U pozadini crkve stajao je sveti Andrej Jurodivi sa svojim učenikom Epifanijem.
U četvrti sat noći pojavila se Presveta Bogorodica iznad naroda sa rasprostrtim omoforom na rukama, kao da tom odećom pokriva narod. Bila je obučena u zlatokrasnu porfiru i sva je blistala u neiskazanom sjaju, okružena apostolima, svetiteljima, mučenicima i devicama. Sveti Andrej videći to javljanje pokazao je rukom Epifaniju blaženom, i upitao ga: „Vidiš li, brate, Caricu i gospođu nad svim, kako se moli za sav svet?”, na šta je dobio odgovor: “Vidim, oče, i užasavam se!”
Prvo se slavio kod Rusa
Praznik se po julijanskom kalendaru slavi 1. oktobra, a trenutno se taj 1. oktobar poklapa sa 14. oktobrom u gregorijanskom, novom kalendaru.
Ranije se slavio kod Rusa, a kod Srba počinje da se slavi krajem 17. i početkom 18. veka, zahvaljujući ruskim bogoslužbenim knjigama koje su stigle među pravoslavne Srbe. Služba praznika je verovatno ustanovljena kod Rusa. U Rusiji već od 12. veka postoje mnogi hramovi posvećeni ovom prazniku. U grčkim crkvama i grčkim bogoslužbenim knjigama se ovaj praznik ne pominje, ali je misao o tom događaju postojala kod Grka. Grčke crkve 1. oktobra ne slave Pokrov Presvete Bogorodice, nego, pored ostalih svetaca slave čudotvornu ikonu Bogorodice Brzopomoćnice, koja se nalazi u manastiru Dohijaru.
Ovaj praznik, za razliku od ostalih praznika posvećenih Bogorodici, nema ni pretprazništvo ni poprazništvo (od Hristovih praznika takav je praznik Obrezanje).