Dan Primirja u Republici Srbiji se obeležava od 2012. godine a pre toga, 11. novembar se obeležavao na prvim časovima u svim osnovnim i srednjim školama u Srbiji od 2005. godine.
Širom sveta 11. novembra obeležava se dan kapitulacije Nemačke u Prvom svetskom ratu, 1918. godine, koji je poznatiji kao Dan primirja.
On označava kraj krvavog četvorogodišnjeg rata do tada najvećeg u istoriji, Centralne sile i sile Antante potpisale primirje tačno u 11 sati u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša u šumi Kompjenj u Francuskoj.
Na jednoj strani (Centralne sile) borile su se Nemačka i Austrougarska, a na drugoj strani, (sile Antante) su bile Rusija, Francuska i Velika Britanija.
Potpisivanje primirja u Prvom svetskom ratu odigralo se u Francuskoj, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, i ostalo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Srbija doživela demografsku katastrofu
Srbija je u tom ratu imala strahovite gubitke. Izgubljeno je više od 50 odsto muškog i oko 30 odsto ukupnog stanovništva (1.247.435 ljudi). Beograd, koji je dugo bio na prvoj liniji fronta, početkom Prvog svetskog rata imao je, po procenama, oko 90 hiljada stanovnika, a kraj rata dočekao je sa svega oko 10 hiljada.