Sinoc je u Lapidarijumu predstavljen je evropski projekat „ARCHEODANUBE“ u kojem učestvuje Muzej Srema.
Direktor Muzeja Srema Andrija Popović rekao je:“Projekat „ARCHEODANUBE“ je velika razvojna šansa za naš Muzej i naš grad. Upitanju je jedan međunarodni projekat u kojem učestvuje deset zemalja. Muzej Srema ima veliku čast da učestvuje u ovom Krajni cilj je formiranje arheoloških parkova, mi se nadamo da ćemo uspeti da ispunimo taj cilj. Za sada nam veoma dobro ide, i naš tim predvođen kustosom-arheologom Jasminom Davidović, već ostvaruje velike uspehe. Radosno gledamo u budućnost kada ćemo ovaj projekat privesti kraju.
„Arheološki parkovi nisu nepoznata priča u regionu i našoj zemlji. U Srbiji postoje već dva formirana i funkcionalna arheološka parka koja beleže velike posete. Jedan je Viminacijum koji je možda i najuspešniji park u Srbiji, i drugi je Felix Romuliana odnosno Gamzigrad. Ovaj posao nije pionirski posao koji mi radimo ali on je već poznat u zemlji i regionu, ali svakako stvar koja se sve više razvija i sve više ovakvih priča u okruženju. Sremska Mitrovica nesumnjivo sa lokalitetima Sirmiuma ima najveći turistički potencijal, potrebno je samo uvezati što više institucije samog grada al ne samo lokalnu samoupravu, već i određene privredne subjekte, koji mogu da imaju određeni interes oko formiranja arheološkog parka. Pored privrednih subjekata potrebno je uvezati i ostale elemente iz lokalne samouprave, pojedince, zaljubljenike u ovakve priče, da bi taj arheološki park postao celina. U nekim gradovima u okviru arheoloških parkova organizuju se neki festivali, manifestacije, koncerti, što Sremska Mitrovica već ima, tako da takve priče nisu nama nepoznate“ rekao je kustos istoričar Nenad Radmanović.
Jasmina Davidović muzejski savetnik i arheolog Muzeja Srema i projektni menadžer na projektu „ARCHEODANUBE“. Kolega Radmanović je pričao o jednom aspektu i upravu je kad kaže da je naš grad upoznat sa tematikom arheoloških parkova, ali mi predstavljamo poseban primer arheoloških parkova u urbanim sredinama, koji su izuzetno teški za realizaciju. Vi morate razvijati grad i pomoći grad da se razvije i da opstane a takođe sačuvati, zaštititi, konzervirati i prezentovati na najbolji način ono što je ostalo iz prošlosti. Mi smo se ovde posebno orijentisali kao Muzej Srema na arheologiju, pošto je u ovom našem arheološkom delu to najzanimljivije, i smatramo da je Sirmium najvažniji ne samo za Mitrovicu nego i za Srbiju, Evropu i svet. Mada ja lično mislim da je i ostala istorija grada izuzetno zanimljiva i može se prezentovati na ovaj isti način. Ovo je samo ideja koja pokušava da ostvari kulturnu ponudu turizma, kroz formiranje parkova koji će objedinjavati sve lokalitete, ne samo praistorijske, rimske, srednjovekovne već možda i novije istorije koji mogu da pokažu nešto što je zanimljivo turistima ili lokalnim posetiocima. Toga u Mitrovici ima veoma puno, samo mislimo da još uvek nije iskorišćeno u potpunosti.“
„Ovaj projekat će možda na novi način otvoriti put ka realizaciji toga. Kolege iz Zavoda za zaštitu spomenika i kulture u Sremskoj Mitrovici su pokrenuli neke procese, a mi ćemo im pomoći našim savetima a ujedno ćemo realizacijom ovog projekta do kraja 2022. godine donekle srediti muzejsku postavku, stalnu arheološki postavku, primenom nekih novih tehnologija, pogotovo izradom 3D raznih lokaliteta Sirmiuma, koja se naravno mogu rekonstruisati. Ove 3D rekonstrukcije će biti prikazane na opremi koja će biti nabavljena prilikom projekta. Za projekat „ARCHEODANUBE“ predviđene su 94 hiljade evra od Evropske unije. Taj novac će nam omogućiti da nabavimo raznu opremu koja nam je potrebna, da osavremenimo u nekim aspektima i davanje dodatnih informacija, koje su veoma značajne za posetioce, na engleskom jeziku, na našem i možda nekom drugom jeziku ako bude dobrovoljaca koji će prevoditi“, dodala je Jasmina Davidović.