Prema podacima na sajtu OilPrice, cena Brent nafte iznosi 76,61 dolar po barelu, dok teksaška WTI nafta, referentna za američko tržište, iznosi 71,78 dolara.
Cene nafte porasle su u petak na 76 dolara budući da su pojačana kineska potražnja i smanjeno snabdjevanje iz članica OPEC+ potisnule u drugi plan zabrinutost za privredu zbog podizanja kamatnih stopa.
U četvrtak podsticaj cenama bio je skok prerade u kineskim rafinerijama u maju, uz procenu izvršnog direktora Kuwait Petroleum Corpa da će kineska potražnja rasti u drugoj polovini godine, prenosi Mina.
Članice Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEK) i njihovi saveznici dodatno su u maju smanjili proizvodnju, a Saudijska Arabija smanjiće je u julu za još milion barela dnevno.
“Realna cena iznosila bi oko 80 dolara”, saopštio je u petak ruski ministar energije Nikolaj Šulginov, prema izveštaju ruskih državnih novinskih agencija.
Šulginov je dodao i da će se ruska proizvodnja nafte i gasnih kondenzata ove godine smanjiti oko 20 miliona tona, potvrdivši ruske prognoze.
Pojačana potražnja u Kini i smanjeno snabdevanje iz vodećih proizvođača potisnuli su na kraju nedelje u drugi plan podizanje kamatnih stopa u evrozoni, za četvrtinu postotnog boda i najavu američke centralne banke, Federalnih rezervi (Fed) da će je do kraja godine podići još najmanje pola postotnog boda.
Podršku cenama pružio je i slabiji dolar, koji je u četvrtak pao na najniži nivo u mesecu prema korpi ostalih ključnih valuta, podržavši kupovnu moć kupaca s drugim valutama, a time i potražnju.
OPEK je odvojeno objavio da je u četvrtak barel korpe nafte njegovih članica pojeftinio 64 centa, na 74,2 dolara.