Srpska pravoslavna crkva i vernici danas slave Svetog Arhangela Mihaila ili Aranđelovdan.
Zaštitnik je loze Nemanjića, slava je Saborne crkve u Beogradu. Prema broju vernika koji ga slave, na drugom je mestu, posle Svetog Nikole.
Aranđelovdan je posvećen arhangelu Mihailu, predvodniku vojske anđela, bestelesnih sila dobra koje su učestvovale u stvaranju sveta. Smatra se čuvarem pravoslavne vere i borcem protiv jeresi.
Na grčkom jeziku reč „arhi“ znači glavni, prvi, a „angelos“ vesnik, anđeo.
Njegov kult nastao je u trećem veku i razvio se najpre u Frigiji. Kao praznik, Aranđelovdan je ustanovljen vek kasnije, u vreme Silvestera Prvog Rimskog i Patrijarha Aleksandra Aleksandrijskog.
Za ovaj praznik vezani su brojni običaji, a jedan od njih jeste i onaj koji podrazumeva odlazak u crkvu i molitvu svom anđelu. Veruje se da se na Aranđelovdan nebo otvara za molitve, i da će vam se ispuniti i najveće, najvažnije želje, ako se pomolite iz duše, iskreno i sa zahvalnošću.
Na današnji dan, veruje narod, obavezno se treba moliti za izlečenje, ali i oprostiti grehe svim nevernicima i tada će im se ostvariti najveća želja – oni i njihovi najvoljeniji biće zdravi.
U narodu se veruje da vreme na Aranđelovdan, pokazuje kako će biti tokom cele zime i proleća. Postoji i izreka: „Kakvo je vreme na Aranđelovdan, tako će biti tokom cele zime i proleća“.