Danas je Međunarodni dan starijih osoba

Danas je Međunarodni dan starijih osoba a proglasila ga je Generalna skupština Ujedinjenih nacija 14. decembra 1990. godine, rezolucijom 45/106, da bi se naglasila važnost osiguravanja životne sredine koja se može prilagoditi potrebama i sposobnostima stanovnika treće dobi. On se obeležava 1. oktobra svake godine.

Gеnеrаlnа skupštinа Uјеdinjеnih nаciја је 1991. gоdinе, u sklаdu sа rеzоluciјоm 46/91, usvојilа principе Uјеdinjеnih nаciја kојi sе оdnоsе nа stаriје оsоbе.

Nа Svеtskој skupštini о stаrеnju 2002. gоdinе usvојеn је Mаdridski mеđunаrоdni аkciоni plаn zа stаrеnjе kаkо bi sе оdgоvоrilо nа mоgućnоsti i izаzоvе stаrеnjа stаnоvništvа u 21. vеku i prоmоvisао rаzvој društvа zа svе gеnеrаciје.

Proglašenjem Međunarodnog dana starijih osoba podstiču se države da starijim članovima osiguraju zadovoljenje njihovih potreba i omoguće im učestvovanje u društvu u skladu s njihovim sposobnostima.

Starenje populacije danas predstavlja jedan od najvećih uspeha čovečanstva ali i jedan od najvećih javnozdravstvenih izazova. Neophodno je istaći da je udeo osoba starijih od 60 godina u porastu i da se taj trend nastavlja sa jedne straneusled opadajuće stope nataliteta, a sa druge strane usled povećanja dužine životnog veka.

Neobraćanje pažnje na starije osobe znači da se ne obraća pažnja na 20 posto svetske populacije do 2030. godine, kada će biti više ljudi starijih od 60 godina nego dece mlađe od 10 godina, pri čemu će te brze promene u starosnoj strukturi pre svega zahvatiti zemlje u razvoju.

Obeležavanje Međunarodnog dana starijih osoba ima za cilj da ukaže javnosti da je uvažavanje demografskih trendova i socijalna inkluzija starijih osoba od presudne važnosti za kreiranje održive urbane sredine koja promoviše jednakost, blagostanje i prosperitet zajednički za sve građane.