Dvanaesti dan Igara u Parizu – Vilagoš baca u kvalifikacijama, vaterpolisti i košarkašice igraju četvrtfinala

Dvanaestog takmičarskog dana Olimpijskih igara u Parizu srpska atletičarka Adriana Vilagoš bacaće koplje u kvalifikacijama, dok će Elzan Bibić trčati na 5.000 metara. Na strunjače će dva srpska rvača – Mate Nemeš u kategoriji do 67 i Aleksandar Komarov u kategoriji do 87 kilograma grčko-rimskim stilom. Počinju i borbe taekvondista, a već u prvoj će se naći predstavnik Srbije Lev Korneev. Košarkašice od 11.00 igraju u četvrtfinalu protiv Australije, a vaterpolisti u 15.35 protiv Grčke.

Vaterpolisti Srbije igraju od 15.35 protiv Grčke u četvrtfinalu olimpijskog turnira u Parizu.

„Delfini“ su, bar na papiru, najtežeg mogućeg rivala u četvrtfinalu dobili pošto su zauzeli tek četvrto mesto u grupi B. Pobedili su samo Japan i Francusku, a izgubili od Australije, Španije i Mađarske.

Grci su u grupi A upisali četiri trijumfa (od kojih jedan nakon peteraca) i jedan poraz. Nadigrali su Rumuniju, Crnu Goru, SAD i Italiju, a porazili su ih samo Hrvati. Veliku pomoć dobili su u poslednjem kolu od Amerikanaca, koji su neočekivano savladali Hrvatsku i omogućili Grcima da ostanu na liderskoj poziciji.

Vaterpolisti Grčke su aktuelni olimpijski vicešampioni i osvajači srebra na Svetskom prvenstvu 2023 u Fukuoki. U finalu olimpijskog turnira u Tokiju pre tri godine izgubili su baš od Srbije, ali su iz poslednja četiri međusobna duela izašli kao pobednici.

Veliki rivali su se ove godine već sastali u dva navrata i dva puta su Grci bili bolji – u januaru na Evropskom prvenstvu u Hrvatskoj i u februaru na Svetskom prvenstvu u Dohi, oba puta u borbi za plasman od petog do osmog mesta.

Ako savladaju Grke, „delfini“ će u polufinalu igrati protiv boljeg iz duela Amerikanaca i Australijanaca, od kojih su jednom već izgubili u Parizu.

Košarkašice protiv Australije – repriza četvrtfinala iz Rija

Košarkašice Srbije igraju od 11.00 sati protiv Australije u četvrtfinalu olimpijskog turnira.

Srbija je sa dve pobede (nad Portorikom i Kinom), porazom od Španije i pet osvojenih bodova zauzela drugo mesto u grupi A  i četvrto u generalnom plasmanu, pa je pred žreb za četvrtfinale završila u šeširu E i dobila za protivnika Australiju – selekciju iz šešira F, šestu na objedinjenoj tabeli.

Australijanke su u grupi B, kao i Srpkinje, zabeležile dve pobede i poraz, što je bilo dovoljno za drugo mesto. Savladale su Kanadu i Francusku, a izgubile od Nigerije.

Današnje četvrtfinale biće drugi duel košarkašica Srbije i Australije ove godine, pošto su u februaru igrale na istom kvalifikacionom turniru za Olimpijske igre. Australijanke su brazilskom gradu Belemu pobedile rezultatom 75:73.

Bile su košarkašice iz Australije bolje i u grupnoj fazi Svetskog prvenstva 2022 na svom terenu u Sidneju (69:54), dok su Srpkinje slavile na kvalifikacionom turniru za isto takmičenje – u Beogradu nekoliko meseci ranije (78:71).

Isti nacionalni timovi već su jednom igrali u četvrtfinalu olimpijskog turnira – u Rio de Žaneiru 2016. Srbija je tada nadigrala Australiju sa 73:71 i kasnije stigla do bronzane medalje.

Ženska reprezentacija Australije u svojim vitrinama ima pet olimpijskih odličja – tri srebra (2000, 2004, 2008) i dve bronze (1996, 2012).

Vilagoš i Bibić u kvalifikacijama

Na „Stadionu Francuska“ u Parizu takmičiće se danas u kvalifikacijama dvoje srpskih atletičara – bacačica koplja Adriana Vilagoš i dugoprugaš Elzan Bibić.

Adriana Vilagoš će bacati u kvalifikacionoj grupi B od 11.50. Da bi se plasirala u finale moraće da baci koplje 62,00 metra ili da bude među 12 najboljih takmičarki u generalnom plasmanu.

Svetska zvezda u usponu za prethodnu godinu, opravdala je laskavu titulu. Na Evropskom prvenstvu u Rimu bacila je koplje 64,24 metra i oborila nacionalni rekord, koji je tačno deset godina bio u vlasništu Tatjane Mirković (Jelače). Nije to bio njen maksimalan domet, već je devet dana kasnije na mitingu Dijamantske lige u Londonu bacila i metar dalje.

Elzan Bibić će trčati na 5.000 metara u prvoj kvalifikacionoj grupi, koja će se na startu naći u 11.10. Plasman u finale izboriće osam najbržih atletičara u obe grupe.

Novopazarac je aktuelni državni rekorder u disciplinama 1.500, 3.000 i 5.000 metara, a upravo će u najdužoj predstavljati Srbiju u Parizu. Letnju sezonu otvorio je državnim rekordom 13:14,78, poslednjeg dana aprila.

Pune ruke posla za Korneeva i rvače

Dvanaestog takmičarskog dana u Parizu počinje nadmetanje taekvondista, a već u prvoj borbi u 09.00 časova naći će se predstavnik Srbije u kategoriji do 58 kilograma Lev Korneev. Protivnik u prvom kolu biće mu Senegalac Bokar Diop.

Boriće se danas u francuskoj prestonici i dvojica srpskih rvača grčko-rimskim stilom – Mate Nemeš u kategoriji do 67 i Aleksandar Komarov u kategoriji do 87 kilograma.

Nemeš će za protivnika u osmini finala imati Ukrajinca Parviza Nasibova. Taj duel je šesti po rasporedu na strunjači A.

Komarov će se u osmini finala boriti protiv Amerikanca Pejtona Džona Džejkobsona. Njihova borba je deveta na strunjači C.

Počinje dvanaesti takmičarski dan u Parizu…

Nakon jedanaestog dana Olimpijskih igara u Parizu dodeljeno je 614 medalja. Sjedinjene Američke Države su najuspešnije sa 86 odličja, od čega su 24 zlatne. Na drugom mestu je Kina sa 58 medalja (22 zlata), dok je treća Francuska sa 48 odličja (13 zlatnih).

Prvu medalju za Srbiju osvojili su strelci – Zorana Arunović i Damir Mikec u disciplini deset metara vazdušni pištolj – miks, dok je Novak Đoković u nedelju pobedio Karlosa Alkaraza u finalu teniskog turnira i doneo srpskom timu drugo zlato.

Dvanaesti dan u francuskoj prestonici počeće već u 7.30 trkom na 10 kilometara plivačica na otvorenim vodama.

Danas se završava takmičenje hokejaša na travi. Od 14.00 za bronzu igraju Indija i Španija, a od 19.00 se u finalu sastaju Nemačka i Holandija. U 17.00 časova o osvajaču bronzane medalje, ali u fudbalu, odlučivaće selekcije Egipta i Maroka.

Priliku da u pojedinim kategorijama i disciplinama osvoje olimpijska odličja imaće danas i sportski penjači, kajakaši, vozači kanua, skakači u vodu, dizači tegova, jedriličari, biciklisti, rvači, taekvondisti, bokseri i atletičari.