Festivalom Zlatni žir otvoreno je Pozorište „Dobrica Milutinović”. Prve festivalske večeri izvedena je „Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja“ Iva Brešana, u režiji Milice Kralj.
Slogan prvog festivala je Iskorak, to teba da simboliše iskorak u svetlo, na scenu, iskorak u karijeri. Time se jasno poručuje da mladi pozorišni umetnici imaju šansu da učine iskorak i predstave svoje umeće publici, pojasnili su organizatori.
Kako je prilikom otvaranja obnovljenog mitrovačkog teatra rekla Svetlana Milovanović direktorica te ustanove: „Pozorišna publika Sremske Mitrovice danas dobija svoj festival, a mladi i još neafirmisani dramski umetnici priliku da pokažu stečeno akademsko umeće. Pod sloganom „Iskorak“, festival će trajati četiri takmičarske večeri. Sve predstave imaju komični karakter, ali obrađuju veoma važne teme, na prijemčiv način. „Hamlet u selu Mrduša Donja” i „Usamljeni Balkan” su tragikomedije, „Mulej” je monodrama koja se bavi temom samoubistva, više je dramskog karaktera i „Bračna igra” obrađuje jedan bračni odnos i temu i realitija. Biće odigrana i jedna revijalna predstava „Kabare” koja je potpuno drugačija forma u odnosu na takmičarski deo.”
„Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja” najpoznatije je delo Ive Brešana. Radi se o grotesknoj tragikomediji, napisanoj 1965. godine. Zbog političkih razloga, s obzirom na prirodu drame, drama je izvedena šest godina nakon što je objavljena. Izazvala je velike kontroverze s obzirom na to da ismejava totalitaristički režim, ali upravo je zbog iste stvari i postia toliki uspeh.
Nikola Klajić, reditelj i direktor festivala, rekao je: „Ovo je pravi trenutak za održavanje ovog Festivala, u trenutku kada je pozorište renovirano, što je simbolički povezano sa našom misijom – da u novom ruhu pozorišta predstavimo i nove pozorišne glasove. Festival je osmišljen za mlade glumce, koji su završili studije ali još nisu imali priliku da nastupe na velikim scenama, i to su produkcije koje su nastale sa minimalnim resursima, kao samostalne i nezavisne produkcije.”
Radnja komedije izvedene pred mitrovačkom publikom, originalno je smeštena je u Dalmatinskoj zagori, u pedesete godine 20. stoleća, u vreme posleratne bede i nastojanja komunističko-socijalističkog režima da sve više učvrsti svoju vlast i tako indoktrinira sve pa i siromašne stanovnike izmišljenog sela Mrduše Donje. Ova predstava odigrava se, prema naručju, dijalektu junaka u nekom selu zapadne ili centralne Srbije, naziv je ostao isti, selo izmišljeno, stoga mesto jeste univerzalno.
„Nadamo se da će ovaj festival mladim glumcima dati veću vidljivost u profesionalnim krugovima. Ovo je prilika da profesionalnim pozorišnim krugovima pokažu svoje umeće, kao i da se međusobno umreže. Bilo je lepo sarađivati sa kolegama, pohvaljujem domaćine, mitrovačko pozorište i zahvaljujem se na prilici da se svi afirmišemo,” rekla je Milica Burazezr umetnička direktorica festivala.
Komedija, u kojoj je nastupila večeras, iako napisana pre četrdeset godina, i dalje je aktuelna, i govori o našoj vlastoljubivosti, pohlepi i primitivizmu koje se ne menjaju … Ovo je prikaz tamnih strana, odnosno naličja tadašnjeg komunističkog sistema u mikrokosmosu male provincijske sredine.
Osim predstave „Predstava Hamleta u selu Mrduša Donja”, na programu festivala su i druge dramske produkcije: „Usamljeni Balkan” Vanje Šević (režija Nikola Gačpar), „Mulej” Erlenda Lua (autorski projekat Anice Petrović), „Bračna igra“ Edvarda Olbija (autorski projekat Tanasija Ćakića i Andrijane Mećave) i „Kao da sam te sanjao“ Vladana i Kristine Savić, koja će biti izvedena u čast nagrađenih.
Na završnoj večeri festivala, biće dodeljene nagrade za najbolju predstavu, najbolju glumicu i glumca, kao i nagrada za najbolju predstavu prema izboru publike. O pobednicima će odlučivati stručni žiri u kojem su glumica Nina Nešković, reditelj Đorđe Nešović i dramaturg Đorđe Petrović.
Osim takmičarskog programa, tokom festivala biće organizovane i pozorišne radionice pod nazivom „Od korena do žira“, čime će se dodatno obogatiti ponuda i iskustvo svih učesnika i posetilaca.
Siže komada ukratko bi bio, kako bi vlast prikazala „napredak”, politički glavni ljudi u selu odlučili su da naprave predstavu prema Šekspirovom najpoznatijem delu – Hamletu, ali budući da je to delo intelektualno nedostižno neobrazovanim meštanima, seoski učitelj dobio je zadatak “prilagoditi” slavno delo kako bi ga svi razumeli. Istovremeno se među meštanima odvija prava drama, koja po mnogočemu nalikuje na radnju Hamleta.