Grad Sremska Mitrovica stavio je na rani javni uvid materijal za izradu plana detaljne regulacije solarnog parka Noćaj 1 i 2, ukupne snage 75 megavati, koji je planiran na oko 320,49 hektara, na desnoj obali Save, u krajnjem istočnom delu mačvanskog dela grada, odnosno u ataru naselja Noćaj i Salaš Noćajski.
Kao investitor u planu je navedena beogradska firma L.O.I 360 Strategy and business development, čiji je većinski vlasnik L.O.I 360 Strategy and business development ltd iz Izraela.
Zanimljivo je da je reč o posebnoj vrsti solarnog parka, takozvanog agrosolara, što podrazumeva poljoprivrednu proizvodnju uz istovremenu proizvodnju električne energije. Prema dosadašnjim iskustvima iz inostranstva, „pokrivanje” voćnjaka i njiva solarnim panelima može doneti dvostruku korist – biljke su zaštićene od nepovoljnih i ekstremnih vremenskih uslova, a istovremeno se zarađuje od proizvodnje struje. Imajući u vidu da se poljoprivrednici širom sveta iz godine u godinu suočavaju sa sve većim negativnim uticajem klimatskih promena, poput ekstremno visokih temperatura, dugotrajnih suša, snažnih oluja, obilnih padavina i grada, zbog čega su prinosi u nekim područjima gotovo potpuno desetkovani, ovakva inovativna tehnologija može da pruži rešenje. Osim toga, okretanje ka besplatnim, obnovljivim izvorima energije, poput sunčeve, u trenutku kada se svet suočava s ekonomsko-energetskom krizom može samo da bude mudar potez.
Poljoprivrednici će moći ispod panela da gaje borovnice, jagode, detelinu i slične kulture koje dobro uspevaju i vole senovita mesta, ili čak da površinu pretvore u ispašu za stoku
Kako je za „Dnevnik” istakla direktorka Javnog preduzeća “Urbanizam” iz Sremske Mitrovice Mirjana Vašut, plan bi trebao početkom januara da bude na javnom uvidu, u februaru pred poslanicima lokalne skupštine, te ukoliko sve bude teklo kako je predviđeno, sredinom naredne godine bi se moglo početi s njegovom realizacijom.
– Ispod solarnih panela biće uzgajane poljoprivredne kulture i na taj način će se povećati iskorišćenost zemljišta. Na istoj površini, zahvaljujući energiji sunca, nastajaće dva proizvoda: struja i hrana – objasnila je Mirjana Vašut. – Tako će poljoprivrednici moći ispod panela da gaje borovnice, jagode, detelinu i slične kulture koje dobro uspevaju i vole senovita mesta, ili čak da površinu pretvore u ispašu za stoku. U zavisnosti od vrste poljoprivrednog zemljišta biće prilagođena i vrsta panela koja će se koristiti.