Predsednica Opštine Ruma, Aleksandra Ćirić, nedavno je najavila uređenje enterijera Gradske kuće, nakon što je prethodnih godina obnovljena i njena fasada. Gradska kuća će tako, pored toga što je objekat u kom rade opštinske službe i predsednik opštine, postati i depadans Zavičajnog muzeja gde će kustosi voditi građane i turiste. Gradska kuća u Rumi je reprezentativan primer građanske arhitekture Rume, a poznata je kao kuća Ostojića, čiji je vlasnik bio Dušan Ostojić, bogati rumski trgovac.
Ostojići
Kao osnivač rumskih Ostojića pominje se Jefta Ostojić, ugledni trgovac štofovima, koji je došao u Rumu u drugoj polovini 19. veka. Bio je član “Rumske kasine”, a bavio se i politikom. Kao član Srpske radikalne stranke učestvovao je u Srpskom narodno-crkvenom saboru 1901. Bio je izbornik za zastupnike u eparhijskoj skupštini 1906. Za člana mesnog odbora rumskih radikla izabran je na sednici 21. marta 1910. Bio je oženjen Evicom rođenom Cvejić, koja je takođe imala značajnog udela ujavnom životu kao članica odbora “Srpske ženske dobrotvorne zadruge”.
Dušan Ostojić rođen je 1877.godine u Rumi, a pretpostavlja se da je zanat učio od oca. Bio je oženjen Hedvigom rođenom Černolka, ćerkom gostioničara Franje i Marije rođene Korska. Dušanovi roditelji osporavali su ovu vezu, jer je Hedviga bila druge vere. Nakon četiri godine, Dušan je dobio odobrenje da se oženi Hedvigom, a cena ulaska u ovaj brak bila je ta da Hedviga prelazi u pravoslavni veru i prilikom krštenja dobija ime Marija. Dušan i Marija, nastanili su se u porodičnoj kući u Glavnoj ulici 115, 1926.godine, danas poznatoj kao Gradska kuća.
Arhitekta
Porodičnu kuću Dušana Ostojića, projektovao je beogradski arhitekta Đorđe Janković, sin čuvenog beogradskog trgovca Svetozara Jankovića. Arhitekta Janković, bio je u porodičnim vezama sa Ostojićima, te njegov izbor za projektanta nove porodične kuće, uglednog rumskog trgova, nije slučajnost. Janković je studije završio u Beogradu, a na preporuku profesora Velike škole – Andre Stevanovića, odlazi u Minhen, u najčuvenije arhitektonsko preduzeće gde stiče prva iskustva. Autor je brojnih javnih i privatnih objekata u Beogradu i nekoliko u Dalmaciji. Među njima je i porodična kuće Dušana Ostojića u Rumi. Rađena je neoklasicističkom duhu, sa tipičnom asimetrijom na fasadi, što je bilo veoma karakteristično za Đorđa Jankovića.
Enterijer
Kuća je bila opremljena nameštajem čuvene bečke firme Portois & Fix (Portoa und Fi). Osnivači ove firme bili su Austrijanac Johan Fi i Francuz August Portoa. Firma se bavila opremanjem enterijera po sistemu “ključ u ruke” kada je upitanju dekoracija enterijera i izrada nameštaja. Ova firma stoji iza velikih narudžbina dvora, za koga su radili, između ostalog, apartman krunskog princa Rudolfa, kompletno utvđenje Šratvil, carki vagon salon, kao i kompletnu trpezariju dvorca u Šembrunu. Beč je tada bio mesto u kom se snabdevao najbogatiji sloj stanovništva Kraljevine Srbije. Nameštaj je rađen u klasicističkom i neobaroknom stilu.
Vlasništvo
Kuća je do 30. juna 1970 godine pripadala porodići Ostojić, nakon čega je kupoprodajnim ugovorom postala vlasništvo “Novosadske banke” iz Novog Sada i to za 610.000 dinara. Ugovorom o prenosu prava korišćenja nepokretnosti “Novosadska banka” postaje suvlasnik nad objektom i to 2/8, dok je većinski vlasnik objekta opština Ruma sa 5/8 i manjinski 1/8 Kulturni centar “Stevan Doronjski”.
(Redakcija Moj grad SM)
Medijski sadržaji realizovani su u okviru projekta “Kultura pod lupom” koji sufinansira Opština Ruma. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.
(za tekst korišćen materijal Đorđa Boškovića, kustosa-istoričara Zavičajnog muzeja Ruma)