Ima li šuge u Sremu?

Untitled

Vest da se u jednoj školi u Beogradu pojavila šuga, vratila je u fokus bolest koju izaziva parazitski krpelj šugarac. Ova neugodna bolest, lako se leči.

Šuga se relativno lako prenosi sa čoveka na čoveka, ali i sa životinje na čoveka, te nije neobično da se ovom, kako se mislilo, zaboravljenom bolešću zaraze i najmlađi i to u kolektivima. Roditelji u Sremskoj Mitrovici čuli su za slučaj zaraze u beogradskoj školi, ali, kako ističu, za sada nema razloga za paniku.

Šuga se može pojedinačno registrovati tokom cele godine, a ponekad u vidu manjih epidemija u kolektivima. Kada parazitski šugarac položi jaja u kožu, najbitnije je prepoznati bolest i započeti tretman što pre kako se češanjem ne bi stvorila dublja i opasnija infekcija.

Kako saznajemo, u mitrovačkim školama dugo nije bilo prijave ovakvog problema, koji ne podleže obaveznom prijavljivanju zaraznih bolesti. Ipak, škole imaju obezbeđen sistem prevencije, ali i delovanja u slučaju da dođe do zaraze.

Iako je u prošlosti nazivana bolešću siromašnih, šuga nije vezana za nehigijenu. Ukoliko se jedna osoba zarazi, bolest će se brzo proširiti na osobe iz njenog okruženja.

Obično terapija traje od pet do sedam dana. Veoma je važno da se svi članovi porodice leče bez obzira na to da li imaju simptome ili ne jer šuga može da se javi i posle tri nedelje. 

Izuzetno je bitno i da se odeća i posteljina dobro operu jer šugarac ne može da izdrži van kože više od tri dana.