Jedna ulica u Klenku od sada nosi ime po Dejanu Kostiću (21), mladiću, junaku koji je na Košarama 1999. godine dao život za otadžbinu. Skupština Opština Ruma je nedavno donela odluka da jedna, do sada bez zvaničnog naziva, ulica ponese ime po tragično nastradalom Dejanu Kostiću.
Na svečanosti otkrivanja table sa imenom ulice, koja je postavljena upravo na samom ulazu u ulicu, na porodičnoj kući Kostića, prisustvovali su predstavnici Opštine Ruma, Dejanova porodica, meštani Klenka, njegove komšije i prijatelji, kao i državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava, Ninoslav Jovanović.
„U ratu po pravilu stradaju najbolji, bilo bi bolje da je obrnuto, ali to nije ni logično, ni moguće. To se može tražiti samo od najboljih“, tim rečima Duška Radovića, započeo je svoje obraćanje predsednik SO Ruma Stevan Kovačević, naglasivši da je zaborav sopstvenih branilaca i junaka najveći greh svakog naroda, ono jedino za šta nema i ne može biti milosti i oprosta.
„Opstanak i trajanje u istoriji zaslužujemo samo večnim pamćenjem i iskrenim, bratskim poštovanjem onih koji su bili uz nas i pred nama onda kada je to bilo stvarno najopasnije i najteže. Dejan Kostić, dvadesetogodišnjak iz Klenka je jedan od njih. I zato nema reči opravdanja za dvodecenijski muk i zaborav kojim je potiskivano sećanje, njegovo herojstvo i žrtvovanje. Na svu sreću Opština Ruma se oslobađa balasta samozaborava i odsustva zahvalnosti svojim najboljim i najhrabrijim sinovima. Obnavljajući kulturu sećanja na njih nekima od svojih tragično stradalih sugrađana mi smo već ovih godina na izvestan način se odužili dajući njihova imena imenima nekih ulica ili postavljajući spomen obeležja. No naravno, mi tu misiju nismo završili. Ove godine SO Ruma donela je odluku da najveći park u Rumi ponese ime heroja sa Košara i Paštrika i da ova ulica u Klenku ponese ime Dejana Kostića. Time smo dali značajan, ali ne svakako potpuni doprinos ispravljanju nezaslužene nepravde koja je činjena prema tim našim herojima. Oni koji ne smognu snage da pamte svoje junake i svoje najbolje predstvnike ne zaslužuju da budu u pamćenju ni po čemu“, poručio je Kovačević i ocenio da će stanovnici ove do skora bezimene ulice, sa ponosom pronositi sećanja na svog hrabrog meštanina koji je na najisturenijem graničnom kamenu do poslednjeg daha branio slobodu i čast svoje Srbije.
„Braneći slobodu i čast svoje Srbije on je branio slobodu i čast svoga Klenka i svoje Opštine Ruma. Zato neka je večna slava Dejanu Kostiću, a njegovim roditeljima, rodbini, prijateljima, komšijama, svim Klenčanima, svima onima koji će bilo kada kročiti u Klenak i prohodati ovom ulicom, želim da časno i ponosno koračaju kao što je Dejan časno i ponosno koračao zemljom Srbijom. Neka ova ulica bude večiti beleg njegove hrabrosti“, rekao je Kovačević.
Tablu sa imenom ulice otkrili su predsednik Opštine Ruma Slađan Mančić i Dejanov otac Duško Kostić.
„Dugo nam je trebalo na našu žalost i našu sramotu, preko 20 godina, da na neki način vratimo dug i porodici Kostić, ali i mladom čoveku Dejanu, našem meštaninu, koji je za ovu državu dao ono što je najvrednije – svoj život. Dejan je otišao hrabro, dečko koji je u tom momentu sa svojom porodicom živeo u inostranstvu, momak koji je išao tamo u školu je došao ovde i dobrovoljno se prijavio da služi vojni rok i na taj način pokazao veliku ljubav prema domovini, a posle i veliku hrabrost u odbrani otadžbine. Dejan je otišao, ali živeće On. Na ovaj način mislim da ćemo doprineti da Dejan živi posle svih nas. Sve će nas nadživeti, dok god bude živelo ovo selo, dok god bude živela ova ulica i dok god bude ljudi u ovoj ulici, koja se od danas zove Ulica Dejana Kostića živeće i On. Neka mu je večna slava i hvala njegovoj porodici koja svih ovih godina koje su iza nas živi sa tim bolom“, izjavio je predsednik Mančić i podsetio da je nedavno i Veliki park u Rumi poneo ime Dejanovih prijatelja i saboraca, heroja palih na Košarama i Paštriku, zahvalivši se i Udruženju ratnih vojnih veterena i invalida iz Rume na doprinosu da se heroji nikad ne zaborave.
Porodica Kostić iz generacije u generaciju brani svoju otadžbinu, pa je tako i ime Dejanovog dede Đoke na tabli palih boraca za slobodu u Drugom svetskom ratu u centru Klenka.
„Ne znam kako da vam objasnim kako se osećam u ovom trenutku. Teško je. Pre 20 godina nije se ni pričalo, nije se moglo ni čuti ništa o Dejanu, a sad se sve priča i sve se čuje, gde su bili, sa kim su ratovali. Ova ulica će pružiti večno sećanje na mog sina, na koga smo svi ponosni. Mi smo se vratili iz Austrije jer je on dobrovoljno otišao na odsluženje vojnog roka u septembru 1998. godine, ispraćaj smo napravili. Otišao je u Valjevo, a zatim tokom rata je prekomandovan u Kosovsku Mitrovicu i naposletku na karaulu Košare. Nisam to ni znao, samo se javio da je na Košarama. Od 16. aprila 1999. godine se vodio kao nestao, tek 2005. smo dobili njegove posmrtne ostatke. Preko DNK analize nam je potvrđeno da je to naš sin, preneli smo ga iz Beograda i sahranili ovde. Drago mi je što je tabla sa njegovim imenom, na njegovoj kući, jer ja sam ovo za njega i gradio, neka sada bude večni spomen na njega, koji nam svima nedostaje, a posebno bratu i sestri“, uz suze je kazao otac Duško.
Ninoslav Jovanović, državni sekretar u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava smatra da je teško pronaći prave reči za Dejanov herojski čin.
„Kada neko ne živi ovde i ima mogućnost da izbegne zlo, a to jeste bio slučaj sa Dejanom, ipak ne, on se prijavio i došao iz Austrije, jedne uređene zemlje, ovde da se bori za svoju državu, za svoj narod i to je nešto što zaslužuje poštovanje, jer je on neko ko je položio život da bi živela naša deca. Želim da napomenem da je posebno važno u Rumi, u multikulturalnoj, multietničkoj Vojvodini, da je Dejan bio Rom i to je važno da se kaže zato što svi pripadnici svih nacionalnih zajednica koje imaju apsolutno poštovanje od Republike Srbije, od Vlade i predsednika Srbije. Mi danas možemo da kažemo da je on bio pripadnik romske zajednice, da je jednako učestvovao u odbrani ove zemlje kao i svi drugi građani Srbije. Imamo puno poštovanje za predstavnike svih nacionalnih zajednica koji žive na teritoriji Republike Srbije, posebno je to u Vojvodini, dakle preko 30 nacionalnih zajednica živi u harmoniji i suživotu. Čast mi je što imam mogućnost da ovde danas predstavljam Vladu RS i želim da se zahvalim porodici Kostić. Nek je slava heroju i junaku i Klenka i Rume, ali i Republike Srbije“, istakao je Jovanović.
Posle otkrivanja table sa imenom ulice predsednik Mančić je porodici Kostić uručio zahvalnicu za podnetu žrtvu u odbrani otadžbine i simbolično monografiju „Srbija pod kapom nebeskom“ jer je za nju Dejan dao život.