Globalno tržište žitarica trebalo bi ubrzo da se potpuno oporavi. I to zbog rekordne proizvodnje pšenice, kukuruza i pirinča.
Prema zadnjem izveštaju Svetske banke, takav razvoj događaja konačno će stabilizovati globalni lanac proizvodnje i prodaje hrane.
Ako znamo da je rast cena prehrambenih proizvoda bio jedan od glavnih okidača inflacije širom sveta, prognoze Svetske banke razlog su za umereni optimizam potrošača.
Stopa inflacije hrane u istraživanju koje je sprovedeno u Hrvatskoj od novembra 2022. do juna ove godine u konstantnom je padu, pokazuju najnoviji podaci Svetske banke.
Takva inflacija u poslednjih godinu dana bila je najviša u novembru 2022., kada je iznosila 20,4 odsto. U junu je bila 12,4 odsto, što je 2,4 odsto manje nego mesec pre. Podaci Državnog zavoda za statistiku pokazuju da je tokom leta ipak zabeležen rast stopa inflacije u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića.
Naime, u odnosu na jun proizvodi iz navedene kategorije u julu su poskupeli za 0,3 odsto, dok su mesec dana posle bili skuplji 0,2 odsto, što se može pripisati turističkoj sezoni.
Poređenja radi, u Evropi su nešto veće stope inflacije hrane u junu imale Estonija (16,4%), Francuska i Belgija (13,2%) i Mađarska (23,1%).
Inflacija pada i u okruženju, već u julu bila je 17,1 odsto. U decembru 2022. stopa inflacije hrane u Mađarskoj bila je velikih 44,8 odsto.