Mitrovčani obeležili Svetski dan prevencije utapanja

Na mitrovačkoj plaži Crveni krst u saradnji sa Vatrogasno-spasilačkom jedinicom i „NINTEL” timom, obeležio je Svetski dan prevencije utapanja, sa željom da skrene pažnju javnosti na mere koje imaju za cilj sprečavanje nastajanja povreda ili utapanja na kupalištima.

Koliko je utapanje veliki problem za društvo, predstavlja i donošenje rezolucije o njegovoj prevenciji koju je Skupština Ujedinjenih nacija usvojila 2021. godine. Od tada se 25. jul obeležava kao Svetski dan prevencije utapanja, ove godine pod sloganom: „Svako se može utopiti, ali niko ne bi trebao!”

Kako je rekao Đorđe Nedeljković, koordinator gradske spasilačke službe: „Izveli smo na reci Savi, na Gradskoj plaži, nekoliko situacio-pokaznih vežbi. Demonstrirali smo neke od situacija koje zaista mogu da se dogode da ljudi počnu da se dave iz bilo kog razloga, kada je reč o fiziološkim uzrocima, kada dođe do kolapsa tela, premora, hidrokucije, odnosno šoka od hladne vode itd. Želimo da ljudima probudimo svest kako bi zapravo trebali da se ponašaju na kupalištu. Najbolje bi bilo da svi koristimo samo uređene plaže predviđene za plivanje, bove ograničavaju zonu za plivače, postoje uputstva za upotrebu, tu smo i mi, spasilačka služba. Plažu je najbolje koristiti u radno vreme spasilaca, a plivati samo u obeleženim zonama. Ovo naročito treba praktikovati kada idemo sa decom i objašnjavati im da je najbolje, tokom celog odrastanja, da na plaže idu sa odraslima.”

Ovaj dan, obeležava se u celom svetu,  ujedno je prilika da se istakne tragičan i dalekosežan uticaj utapanja. Podižući svest o tome kako se treba ponašati na plaži, i na svim kupalištima, spasioci ali i volonteri Crvenog krsta koji su uveliko prisutni na mitrovačkim Brionima, uklazali su na  faktore rizika za utapanje.

„Crveni krst poziva sve građane da brinu o sebi i drugima dok borave u vodi, da nauče da plivaju, da nadziru decu pri kupanju, da ne koriste alkohol u okolini vode, da budu svesni okruženja i obrate pažnju na vremenske uslove, da poštuju pravila plovidbe i budu bezbedni tokom korišćenja plovila i da posećuju isključivo uređena kupališta. Uopšte, tokom ovih toplih dana, imamo mnogo više posla u smislu ukazivanja prve pomoći, ne toliko spasavanja, odnosno izvlačenja iz vode, jer se trudimo da spasioci urade prevenciju što je bolje moguće, da ne dopuste da do toga dođe. Najčešći problemi koji se dešavaju definitivno jesu sunčanice, povrede, posekotine, u pitanju su uglavnom deca,” kaže Dimitrije Konjević stručni saradnik Crvenog krsta Vojvodine.

Crveni krst u saradnji sa Vatrogasno-spasilačkom jedinicom i „NINTEL” timom, apeluje na svakog od nas pojedinačno da određenim aktivnostima učinimo svoje okruženje bezbednijim, a  rizik od utapanja svedemo na mininum.