Mitrovčanke bolje od prvaka države pazovačkog Jedinstva

STARA PAZOVA. Jedinstvo – Srem 2:3 (18:25, 25:17, 25:19, 22:25,11:15) Sportska hala Stara Pazova, subota, 5. oktobar 2024; gledalaca 200; sudije: Očenaš – Subašić

OK Jedinstvo: Naneva, Keser, Lakićević, Macković, Punišić, Vujović, Pavlović, Zubić, Cvetković, Marinković, Klopić, Stjepović, Kukilo, Hlebijan, trener Jovo Caković

GŽOK Srem: Mihajlović Mina, Grabić, Kapric, Babalj, Mandović, Đorđević A, Gaćeša, Milunović, Popadić, Antić, Ašonja, Đurđević, trener Kapric Nikola

Odbojkašice Srema iz Sremske Mitrovice sjajno su startovale u 1. kolu Banka Poštanska štedionica Superlige za odbokašice. Sremice su posle velike borbe, u Staroj Pazovi, bile bolje od trenutnog šampiona Srbije, Jedinstva.

Mitrovčanke su u Staru Pazovu otputovale sa pritajenom nadom da mogu učiniti nešto više od časnog poraza. Dobri rezultati u pripremnom periodu bili su osnov za takva očekivanja.

Trener Kapric se opredelio za postavu Grabić i Milunović na prijemu, Antić i Đorđević na blokerskim pozicijama, Ašonja kao korektor i Mandović na poziciji tehničara. Kao libero igrala je Đurđević. Ekipe su bile veoma raspoložene za igru pa su se u prvom setu smenjivale u vođstvu. Sredinom seta Srem je počeo da pravi razliku, prvenstveno zbog odlične igre u napadu, kao i zbog sjajnog  bloka Jovane Antić, što je Mitrovčankama, sredinom seta donelo prednost od 13:8. Ispostavilo se ubrzo da je ovaj nalet gošći bio ključan, pošto je ekipa Srema do kraja seta čak i povećala razliku dobivši ga sa 25:18.

Drugi set je počeo ujednačeno a ekipe su se smenjivale u vođstvu. Sa jedne strane raspoložene su bile Zubić i Klopić, a sa druge Grabić i Ašonja. Zatim su Sremove igračice naglo pale u koncentraciji i nivou igre.To su Pazovčanke iskoristile i veoma disciplinovanom igrom u odbrani pri rezultatu 12:11, u korist Srema, potpuno preokrenule set. Osam uzastopnih poena pokazuje koliko se igra gošći raspala a Jedinstvo je pokazalo da im je najveća snaga u sposobnosti da poene dobijaju u serijama. Ne puštajući slomljenog protivnika Pazovčanke su povele sa 19:12, da bi potom i privele set kraju sa 25:17 za izjednačenje rezultata.

Energiju iz prethodnog seta odbojkašice Jedinstva su prenele i u naredni treći.Rešene da u potpunosti stignu do preokreta, zaigrale su veoma čvrst. Srem se držao do 7:7, kada Jedinstvo pravi novu seriju od 7:1. Srem se potpom trgao i smanjio zaostatak na samo jedan poen (15:14), ali se Pazovčanke ponovo odvajaju i sa 25:19 stižu do vođstva u setovima 2:1.

Na opšte iznenađenje Mitrovčanke u četvrtom setu dolaze do stabilonosti u igri. Već na startu seta ekipa Srema je povela sa 10:3, iskoristivši potpuni pad igre Jedinstva. Trener Jedinstva Caković je posle tajm auta povratio svoju ekipu, sredinom seta Jedinstvo serijom poena stiže do preokreta (15:14).  Potom sledi sjajna borba za svaki poen obe ekipe uz niz dobrih odbrana u polju, da bi pri rezultatu 20:19, na servis došla Nina Mandović, koja je sjajnim servama razbila prijem Jedinstva. Srem prokreće i sa 25:22 stiže taj-brejka.

Peti set je bio potpuno neizvestan. Povelo je Jedinstvo sa 5:2, ali se Mitrovčanke brzo oporavljaju i dižu kvalitet igre. Pogotovo se istakla korektorka Ana Ašonja. Srem izjednačuje na 5:5. Pazovčanke se ponovo odvajaju a Mitrovčanke ih pristižu. Čitav neizvesni meč je odlučen na samom kraju pri rezultatu 11:10, u korist Pazovčanki, Mitrovčanke igraju čvrsto i bez panike i sa pet uzastopnih poena stižu do teško izborene ali zaslužene pobede.

Nikola Kapric, trener Srema, kaže da je njegova ekipa bila možda malo upornija večeras. Kao što sam rekao i u najavi utakmice, ovde se uvek teško igra. Bez obzira na sastav Jedinstva, oni uvek igraju na domaćem terenu sjajno. Mi smo možda bili malo uporniji ove večeri. Ekipa Jedinstva imala je perfektan prijema, a kao takav imala je i dobar napad. Mi jednostavno jedno vreme nismo znali da se izborimo sa tako dobrim prijemom, odnosno napadom. Tek kada su one malo posustale, mi smo došli sebi, iako nismo odigrali hrabro u nekim trenucima. Moraćemo da radimo na tome, jer imamo iskustva, imamo mladost, imamo znanje. Imamo sve što je potrebno da pobedimo ekipe koje su kvalitetne kao što je Jedinstvo. Nadam se nekim boljim partijama”, istakao je Kapric.

Jovo Caković, strateg Jedinstva, ističe da njegova ekipa mora još mnogo da radi i napreduje, a pre svega da pobedi sebe.

Čestitke ekipi Srema na zasluženoj pobedi. Realna je ovo situacija, jer daleko smo mi od ozbiljne ekipe da ovo danas rešimo lako. Mnogo mi vremena moramo da provedemo u sali, da učimo, da radimo, da napredujemo, jer pre svega moramo da pobedimo sebe. Tek onda da dođemo u situaciju da se borimo sa protivnikom, koji u ovom momentu mnogo bolje zna da igra odbojku od nas. Kad bolje znaš da igraš, kada si iskusniji, zreliji i kada si pobeđivao, sigurno imaš bolji karakter. One su pokazale mirnoćom, rutinom, kapacitetom, između ostalog i kvalitetom, da su bolje od nas. Mi smo na mahove igrali lepu odbojku, ali isto tako pokazali da smo mnogo detinjasti i zeleni krajem četvrtog i u završnici petog seta. Da biste došli u situaciju da završite ovakve utakmice, to iziskuje mnogo rada. Ostaje nam da ovo izanaliziramo i da shvatimo gde smo realno, a ne da pričamo na osnovu prethodnih sezona o Jedinstvu. Veliki je ovo pomak u odnosu šta je Jedinstvo bilo pre dve ili tri nedelje, a u sportu ne može ništa preko noći. Ovo večeras, kada smo svi mislili da smo blizu pobede, nije nam se dalo, jer to malo treba da se zasluži. Srem je zasluženo pobedio i ja im od srca čestitam,” zaključio je Caković.