Nestvarna mesta: Tvrđava Fetislam (VIDEO)

Foto: Vojvodina uživo
Kada putujete nizvodno Dunavom, bilo brodom ili Đerdapskom magistralom, na ulazu u Kladovo ne možete, a da ne primetite Fetislam, još jednu dunavsku tvrđavu duge i značajne istorije.

Tvrđava je dugo služila kao polazna tačka za turske napade na levu obalu Dunava, тačnije Тransilvaniju, koja je tada bila pod ugarskom vlašću.

Zapravo, Fetislam su dve tvrđave, iz različitih epoha burne istorije ovog kraja. Ljudske naseobine postojale su na ovom mestu još u praistoriji. Primitivne sojenice, zamenio je antički grad Zanes. U srednjem veku, ovde je postojala tvrđava pod imenom Novi grad. Nju su 1502. godine razorili Ugari.

Ipak, na mestu stare tvrđave niče nova, po naređenju turskog sultana Sulejmana Veličanstvenog. Njegov vojskovođa Bali beg podiže tvrđavu, kao odskočnu dasku za napade na ugarske gradove na drugoj obali Dunava. Tvrđava dobija ime „Fethi Islam“ (Fetislam), što na turskom jeziku znači „Branilac islama“.

Foto: Vojvodina uživo

Tokom austrijsko-turskih ratova (1717-1737), sve tvrđave na Dunavu i Savi dobijaju ogroman značaj. Tada je oko postojeće tvrđave izgrađen Veliki grad, sa šest kolosalnih bastiona. Pored zidina tvrđave nikla je varoš, koja je za vreme austrijsko turskih ratova ( 1688-1690) dobila naziv Kladovo.

Sve do 1810. godine bilo je nekoliko bezuspešnih pokušaja da se zauzme Kladovo i tvrđava. Te godine, Turci su napustili grad i tvrđavu Fetislam, da bi se u njih vratili već 1813. godine.

Foto: Vojvodina uživo

Knez Miloš Obrenović pokušavao je gotovo čitavu deceniju (1824-1833) da povrati Kladovo. Varoš se našla u srpskim rukama ali ne i tvrđava Fetislam koja je ostala pod turskom vlašću. Naredne 34 godine, Fetislam je bio jedan od poslednjih turskih bastiona u Srbiji. Tvrđava je napušten 1867. godine, kada je predata srpskim vlastima, a Turci su se zauvek povukli sa ovih prostora.

Tvrđava je potpuno obnovljena do aprila 2023. godine, kada su je svečano otvorili predsednik Srbije, Aleksandar Vučić i turski Ambasador. Obnovljene su ulazne kapije, letnja pozornica, lagumi i kompletni bedemi. Sagrađen je i moderan centar za posetioce, koji povezuje Mali i Veliki grad, a čuva vredne eksponate.  Radovi su trajali tri godine, a sredstva su obezbedili Evropska unija i Vlada Republike Srbije.