Prvih dana avgusta 1716. godine, sukobile su se Habzburška monarhija i Osmansko carstvo u bici na Tekijama kod Petrovaradina.
Zvuk eksplozije topova, juriša pešadije i topota konjice odzvanjao je u zoru 5. avgusta 1716. godine ispod zidina Petrovaradinske tvrđave.
Veliki vezir Damad Ali-paša na čelu osmanske vojske u pohodu na teritorije izgubljene Karlovačkim mirom (1699. prim.aut.) napao je vojsku Habzburške monarhije, koju je predvodio jedan najvećih zapadnoevropskih vojskovođa u istoriji, princ Eugen Savojski.
Osmanlije su bile daleko brojnije, i po istorijskim izvorima brojale su gotovo 200.000 vojnika. Iskustvo i disciplina bili su na strani austrijske malobrojnije vojske, koja je brojala po izvorima između 40-70.000 vojnika. Austrijska vojska je uz pomoć srpskih šajkaša, prešla Dunav i iznenadila neprijatelja.
Kao podsetnik na veliku bitku ostali su toponimi koji se koriste i dan danas: Alibegovac, Vezirac, Karagača, Zanoš, Tatarsko brdo, Puckaroš.
Na mestu bitke podignuta je rimokatolička crkva posvećena Snežnoj Gospi, zaštitnici vojnika Habzburške monarhije koja je prema legendi donela sneg u avgustu za koji turska vojska nije bila spremna. Na vrhu crkve nalazi se polumesec, a iznad njega krst koji svedoči o tadašnjoj pobedi hrišćantva nad islamom.
Unutar crkve na Tekijama, kako je drugačije nazivaju, nalazi se ikona Device Marije koja se prema predanju javila generalu Savojskom u snu, navodeći ga da izjutra napadne Osmanlije kako ga ne bi opkolile.
Svakog petog avgusta se ispred tog svetilišta može pronaći veliki broj vernika koji slave dan Snežne Gospe, ali ujedno i dan najvećeg hodočašća.
O habzburškoj pobedi svedoči i podignut spomenik na Vezircu na kojem je ranjen, a ubrzo nakon toga na putu prema Beogradu i izdahnuo, veliki vezir Damad Ali-paša. Na Kalemegdanu kao sećanje na ove događaje stoji Damad Ali pašino turbe.
Na komemoraciji su vence položili predstavnici ambasada iz Turske i Austrije.
Takođe, obeležavanju godišnjice bitke prisustvovao je i potomak učesnika u njoj, grofa Andreasa, feldmaršala austrijske vojske koji je učestvovao u bici. On je odneo vest o pobedi u Beč caru Karlu VI.
Episkop sremski Vasilije, predstavnici Grada i Republike pozvali su na očuvanje mira i suživot svih nacija u Novom Sadu, Vojvodini i Srbiji.
Bitka kod Petrovaradina odredila je sudbinu centralne Evrope, s obzirom na to da Turci nikada nakon nje nisu krenuli u pohod na Beč, a tvrđava i kasnije sam Novi Sad počeli su vojno, ekonomski i društveno da cvetaju.
Izvor: rtv.rs