OBELEŽENA godišnjica formiranja Fruškogorskog partizanskog odreda – 80 godina

FOTO: Subnor Grada Novog Sada

U organizaciji SUBNOR-a Sremske Mitrovice na Rohalj bazama, partizanskoj slobodnoj teritoriji u ratu,  koje je bilo i zborno mesto za prebacivanje partizanskih brigada na slobodnu teritoriju u istočnoj Bosni, ali gde su se nalazili nalazili zbegovi mesnog stanovništva, koje se povlačilo iz Sviloša, Ležimira, Divoša i drugih fruškogorskih sela od ustaškog terora, obeleženo je 80 godina od formiranja Fruškogorskog narodnooslobodilačkog partizanskog odreda.

Fruškogorski narodnooslobodilački partizanski odred bio je partizanski odred formiran 9. septembra 1941. na Fruškoj gori.

Bio je prva gerilska formacija u okupiranom Sremu, koji je tada bio u sastavu ustaške Nezavisne Države Hrvatske (NDH). Prilikom formiranja imao je oko 60 boraca, a Štab odreda sačinjavali su — komandant Sima Relić, politički komesar Stanko Paunović Veljko i zamenik komandanta slavni Boško Palkovljević Pinki.

Delegacije antifašista iz Vukovara, Bijeljine, Srebrenika, predstavnike ambasade Ruske federacije i Vojske Srbije, predstavnike SUBNOR-a Srbije, SUBNOR-a AP Vojvodine, SUBNOR-a Beograda, Novog Sada, Apatina, Šida, Sombora, Rume, Bečeja, Zrenjanina, Surčina, porodice narodnog heroja generala Žike Stojšića, Udruženja vazduhoplovaca Vojvodine, Udruženje akcijaša Sremske Mitrovice i SPS-a Sremske Mitrovice, pozdravio je domaćin Bata Korica istakavši da uvek prkosni Srem pamti dane stradanja i herojstva iz vremena otpora u Drugom svetskom ratu kada se teritorija Srema našla pod okupacijom i stalnim terorom Nezavisne države Hrvatske.

Pukovnik Bora Ercegovac, ispred SUBNOR-a Srbije i SUBNOR-a Beograda posebno je pohvalio negovanje slobodarskih tradicija naroda ovoga kraja, s posebnim osvrtom na aktivnosti SUBNOR-a u godini velikog jubileja – 80 godina od početka antifašističkog ustanka u Srbiji i Jugoslaviji.

Istoričar Andrija Popović, podsetio je na stradanje meštana Srema naglasivši da se ovakvim i sličnim obeležavanjima odaje počast onima koji su branili najviši čovekov ideal, slobodu, spajaju generacije i grade mostovi između prošlosti i budućnosti.

Predstavnik ambasade Ruske federacije u Srbiji pozdravio je negovanje Kulture sećanja i ponovio da Rusija pamti svoje heroje i da ne treba dozvoliti falsifikovanje istorije jer pobednici su samo jedni.

Program je završen prigodnim recitalom i zajedničkim ručkom.