Izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja koje su usvojene u septembru prošle godine, a koje su detaljno razrađene nakon što je MUP Srbije 14. februara doneo Pravilnik o načinu vršenja kontrole i neposrednog regulisanja saobraćaja, omogućile su da savesnim vozačima budu oproštene kazne za oko 150 prekršaja, prenosi revija Sat plus.
Ti vozači će umesto kazne dobijati opomenu, pod uslovom da u prethodne dve godine nisu kažnjavani zbog saobraćajnih prekršaja. Ovo se odnosi kako na vozače automobila, tako i manjih električnih vozila, pa i pešake.
– Mera upozorenja izricaće se za određene saobraćajne prekršaje za koje je propisana fiksna novčana kazna, ali ne za sve. U pravilniku smo naveli 30-tak prekršaja za koje se takva olakšica neće primenjivati, jer smatramo da su to prekršaji kojima se dodatno ugrožava bezbednost saobraćaja – rekao je za Sat plus Slaviša Lakićević, načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a Srbije.
„To nije diskreciono pravo policajca, već obaveza“
Kako je objasnio „ovo neće biti diskreciono pravo pripadnika saobraćajne policije, već obaveza“.
Dakle, oni neće moći da „biraju“ koga će da kazne, a koga neće, već će morati striktno da se pridržavaju pravilnika. I neće moći da bude nikakve prevare, pošto će pričinjeni prekršaji, pa čak i oni za koje budu izricane samo opomene, ostati u kaznenoj evidenciji 24 meseca, prenose iz revije Sat plus.
Dakle, saobraćajni policajci će u svakom trenutku moći da provere da li se radi o savesnim vozačima ili ne, te niko neće moći da dobije dve ili više opomena u periodu od dve godine. Nakon opomene, u slučaju da vozač ponovo napravi prekršaj, biće mu izricane propisane kazne.
Neki od prekršaja koje policajac može da oprosti vozaču
A među 150 prekršaja za koje bi učesnici u saobraćaju mogli da prođu samo sa opomenom, nalaze se:
- vožnja lakog električnog vozila van biciklističke ili pešačko-biciklističke staze
- vožnja sa registracionom nalepnicom čiji je rok istekao više od 30 dana
- vožnja bez propisano postavljenih tablica
- parkiranje ili zaustavljanje na mestu namenjenom invalidima
- parkiranje vozila na manjem rastojanju od pet metara od pešačkog prelaza
- neposedovanje i korišćenje zimske opreme kada su na putu sneg, led ili poledica
- korišćenje audio odnosno video uređaja tako da ne čujete signale drugih učesnika u saobraćaju
- ako nemate upaljena kratka odnosno dnevna svetla tokom dana
- ako pešak koristi mobilni ili ima slušalice na ušima dok prelazi pešački prelaz…
Šta se nikako neće opraštati
Međutim, kako prenosi revija Sat plus, neki od prekršaja koji se nikako neće opraštati su: nekorišćenje sigurnosnog pojasa, prekoračenje brzine, korišćenje mobilnih telefona vozačima sa probnom vozačkom dozvolom, nekorišćenje dečjeg sedišta za prevoz dece, upravljanje vozilom u stanju blage i umerene alkoholisanosti…