Za samo dva dana u požarima u Srbiji stradalo je šestoro dece, i stručnjaci upozoravaju da se ovakve tragedije mogu preduprediti poznavanjem mera zaštite i očuvanja života.
U požaru u Novom Pazaru, na jugozapadu Srbije, stradalo je četvoro dece, dok je u Bačkoj Topoli, na severu zemlje, život izgubilo njih dvoje.
Uzroci ovih požara još uvek nisu poznati, a istraga je u toku, navode iz Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije (MUP).
Tokom zimskih meseci, potencijalni izazivači požara su uglavnom grejalice i šporeti, a u letnjem periodu klima uređaji, bojleri, plinske boce, pa i punjači za mobilne telefone i laptopove, navodi se na sajtu Vatrogasnog saveza Srbije.
Gde najčešće izbija požar?
Najveći broj požara u domaćnistvima izbije u kuhinji, jer u ovoj prostoriji ima najviše opasnosti.Prilikom spremanja hrane mogu se zapaliti ulja ili masti i u tom slučaju se savetuje da se ne koristi voda za gašenje, već da se na šerpu stavi odogovarajući poklopac, čime će se sprečiti dovod kiseonika koji jača vatru.
Prilikom sklanjanja šerpe sa šporeta treba koristiti zaštitne rukavice ili krpu, navodi se u uputstvima Vatrogasnog saveza Srbije.
Kako gasiti početni požar?
Požaru prići odlučno i veoma oprezno. Pre nego što počnete da gasite vatru, proverite da li su svi izašli iz prostorije. Zapaljene električne instalacije ne gasite vodom.
Izbegavajte udisanje dima, jer može biti jako otrovan, možete da izgubite svest (najveći broj ljudi strada usled gušenja i trovanja produktima sagorevanja).
Požaru priđite tek kada pri ruci imate aparat za gašenje ili neku drugu opremu kojom možete da ugasite vatru.
Vatru gasite u pognutom položaju. U slučaju da vatru ne možete da ugasite, brzo se udaljite, krećite se bliže podu, puzeći ili čučeći, kako ne biste udisali produkte sagorevanja.
Najvažniji preventivni saveti
Važno je naučiti decu šta su požari i kako da pozovu 193, hitan broj vatrogasne službe. Ukoliko primetite požar ili osetite miris dima u zgradi, kući ili komšiluku, potrebno je odmah pozvati vatrogasnu službu.
Ako požar izbije u toku noći, a ne postoji alarm za obaveštavanje, treba izaći na prozor i pozvati pomoć i tako probuditi ukućane ili komšije.
Jedna od važnih stavki je redovna kontrola plinskih i električnih instalacija.
Opasno je čuvati zapaljive tečnosti i eksplozivna sredstva na tavanu i podrumu, kao i ostavljati kuhinjske uređaje uključene bez nadzora.
Vatrogasni savez Srbije savetuje i da se neugašeni opušci cigareta ne bacaju kroz prozor stana, jer mogu da padnu na terasi ili nekom od stanova ispod.
Pristup zgradi vatrogasnim vozilima treba da bude osiguran, kao i putevi za evakuaciju.
Kako postupiti u slučaju požara?
Ako je požar izbio na nekom od spratova ispod, nikako ne treba izlaziti u hodnik, već je važno zatvoriti vrata i na dnu postaviti mokre krpe, kako bi sprečili ulazak dima u prostoriju.
Poželjno je da u stanu postoji i protivpožarni aparat.
Ako se radi o požaru većih razmera, obavezno se napušta stan i zatvaraju sva vrata za sobom, jer u suprotnom, zbog protoka svežeg vazduha, požar može da se proširi mnogo brže.
Veoma je važno da prilikom evakuacije svi ukućani budu na jednom mestu, a posebno treba voditi računa o deci, jer se ona u panici mogu sakriti.
Ulaženje u lift tokom požara takođe je opasno, navodi se na sajtu Vatrogasnog saveza Srbije.
Ukoliko se čovek nalazi u neposrednoj blizini dima i vatrene stihije, treba da obuče kaput i veže peškire i krpe natopljene vodom preko usta i nosa.
Poželjno je imati obuću sa debljim đonovima.