Tribina povodom obeležavanja Međunarodnog dana bezbednosti na internetu održana je u Gradskoj kući uz prenos putem društvenih mreža, a edukacija je bila usmerena ka roditeljima i stručnim saradnicima u školama. Gost-edukator bio je predstavnik Centra za nestalu i zlostavljanu decu, Igor Jurić.
Međunarodni Dan bezbednog interneta danas se obeležava u preko 130 zemalja širom sveta, sa porukom „Kreiraj, poveži, podeli poštovanja: Bolji internet počinje sa tobom“. Organizatori tribine bili su Centar za nestalu i zlostavljanu decu i Grad Sremska Mitrovica, a sve je moglo da se prati i onlajn, uživo putem Fejsbuka.
Kako je rekao Zoran Đurić načelnik Gradske uprave za obrazovanje: „Grad Sremska Mitrovica i Gradska uprava za obrazovanje prepoznali su važnost Međunarodnog dana bezbednog interneta prošle godine i ove godine organizujemo ovu tribinu da bi Igor Jurić predstavio bezbedni internet i svoju fondaciju. Prošle godine ovo predavanje bilo je posvećeno učenicima, ove godine smo to posvetili roditeljima i mislim da smo napravili iskorak u odnosu na ranije godine, da ljudi shvate koliko je to bitno, da i roditelji budu upoznati sa onima šta se dešava na internetu i da mogu da prate i kontrolišu svoju decu. Nadam se da ćemo i sledeće godine nastaviti ovu dobru saradnju praksu i Grad će i sledeće godine sigurno podržati ovaj bitan i značajan datum u svetu.”
Igor Jurić predstavnik Centra za nestalu i zlostavljanu decu zahvalio se Gradu Sremskoj Mitrovici što su prepoznali koliko je važan ovaj problem i što obeležavaju ovaj vrlo važan datum podsetivši na nekoliko statističkih podataka: „Reč je o istraživanju naše partnerske organizacije iz Hrvatske, a mi radimo isto istraživanje u Srbiji, upravo sutra započinjemo, 94% dece srednje školskog uzrasta dobilo je određene poruke ili sadržaje putem društvenih mreža, a gde postoji određena seksualna konotacija, takođe gotovo 40% dece ima dva ili više profila na društvenim mrežama, to je jedan jako zanimljiv podatak i pitanje za sve nas zašto u stvari deca imaju više profila i najzabrinjavajući podatak je da 14% dece primilo ili slalo svoje poruke tj. svoje fotografije i video zapise gde su bili obnaženi gde su radili određene radnje i 5% te dece od 14% je bilo uslovljeno, dakle oni su bili ili ucenjeni ili uslovljeni. Upravo je ta ucena danas najveći problem sa kojom se deca žrtve susreću u tom virtuelnom svetu i to je generalno stvar na koju moramo poraditi. Danas smo roditelje upoznali sa načinima kako se dolazi do dece kroz vrlo žive primere, dali smo i nekoliko novih saveta kako bi svaki roditelj odavde izašao sa jednom mišlju, da li radi dovoljno za svoje dete. Sve nas čeka, pri tom mislim na medije, škole, policiju i druge ustanove da moramo poraditi mnogo više da zločine koji se danas dešavaju, a koji su počeli na internetu i društvenim mrežama, svedemo na potpuni minimum.”
Obaveza je društva, škole i porodice da deluju preventivno i preduzmu sve potrebne mere kako bi deca bila osposoblјena da pametno i bezbedno koriste internet.