Prevaranti često vrebaju društvenim mrežama, a sada je broj korisnika prijavio i nove poruke koje glase „Mislim da sam te video u ovom videu, jesi li to ti?“ ili „Pogledaj ko je umro“, ispod kojih se nalazi link koji bi trebalo da otvorite.
Često se dešava i da poruka stigne od nekog od vaših prijatelja, ali sasvim je sigurno da je njihov nalog zaražen, pa se poruke šalju automatski. U svakom slučaju video je gotovo uvek neka vrsta virusa, možda čak i ransomware softvera ili phishing prevare.
Phishing (izgovara se: fišing) je napad koji pokušava da vam ukrade novac ili identitet tako što vas nabavlja da otkrijete lične informacije, kao što su brojevi kreditnih kartica, informacije o banci ili lozinke na veb lokacijama koje su legitimne.
Sajber prevaranti su obično pouzdana preduzeća, prijatelji ili poznanici u lažnoj poruci, koja sadrži vezu ka phishing veb lokaciji.
Ransomware je zlonamerni tip programa koji zaključava vaš kompjuter, tablet ili pametni telefon – ili enkriptuje vaše fajlove i zatim zahteva otkup za njihovo bezbedno vraćanje.
Apsolutno ne treba otvarati bilo kakve linkove čija URL adresa izgleda makar malo sumnjivo, a sa ovakvim virusnim porukama te adrese su gotovo uvek sumnjive.
Autor: Sremske vesti