Prve podatke o postojanju krčmi u Mitrovici saznajemo iz dokumenata austrijskih vlasti i to najpre iz dokumenta iz 1722. godine.
Sasvim je sigurno da je kafana i krčmi bilo i u turskom periodu ali pisanih podataka nažalost o tome nemamo.
Iz 1740. imamo prvi podatak o postojanju krčmi. To je krčma koja se nalazila kod same vojne kasarne i upravo tu je krčmu napala jedna razbojnička družina iz Noćaja. Krčmar je tom prilikom i ubijen.
Prvi kafedžija kojem znamo ime bio je Grk Atanacko.
Takođe, postoji podatak da se 1725. godine znalo za nekog Mitrovčana Vuka koji je po zanimanju bio pivar.
Treba znati da su proizvodnju piva u Sremu u XVIII veku doneli Nemci. U Mitrovici je prvi pivar za koga pouzdano znamo da je plaćao porez za proizvedeno pivo bio je Andreas Frej ali zna se i da je u Mitrovici postojala pivara i znatno ranije jer je pomenuti Andreas tu mitrovačku pivaru uzeo samo pod zakup.
Proizvodnja piva u Sremu se može pratiti od 1718. godine.
Pored pomenutih dokumenata u XVIII veku govore da su poznati pivari bili: Hartinger, Fihtner, Johan Viderhofer, Rup. Kada je propala Rupova pivara za pivarsku proizvodnju se javio ugledni mitrovački trgovac Jovan Adamović koji je dobio dozvolu za podizanje pivare i pivnice.
Ta je pivara podignuta 1831. godine na potoku Čikas, kod takozvanog velikog mosta na putu ka Rumi.
Dozvolu da toči i proizvodi pivo dobio je 1836. godinei Lorenc Gulden. Dve godine kasnije, Adamović svoju pivaru prodaje trgovcu Stevanu Laziću. Obe mitrovačke pivare radile su sve do 1848. godine kada je u poznatim neredima ubijen Gulden.
Proizdvodnja piva nastavljena je i posle 1848. godine.
U vremenu između dva svetska rata vlasnici pivare su bili Henrih Vajs i sin koji su radili u okviru Bajlonijeve industrije piva kao „Srpsko DD za industriju piva, slada i leda“ a imala je naziv „Parna Pivara u Sremskoj Mitrovici“ ili „Sremskomitrovačka parna pivara AD“.
U to vreme u Mitrovici se proizvodilo poznato i priznato pivo „Srem“ i „Trijumf“ koje se merilo sa pivom iz Nikšića.
Izvor: Mitrovica grad i ljudi u vremenu, Zivko A.Popov