Šid i Salaš Noćajski: Otrovano na desetine miliona pčela, uništeno 720 košnica, a šteta oko 144.000 evra

Tokom prošle sedmice vojvođanskim pčelarima potrovano je čak nekoliko desetina miliona pčela iz 720 košnica, čime im je načinjena materijalna šteta od minimum 144.000 evra, saznaje Kurir. Pčelari sumnjaju da su im pčele otrovane pesticidima kojima ratari i voćari prskaju useve.

– Sumnjamo da su naše pčele otrovane pesticidima. U petak, kada sam došao do košnica, zatekao sam mrtve pčele, a u subotu ih je bilo još više. Ukupno imamo 220 košnica, bavimo se pčelarstvom 13 godina. Sada smo ostali bez ičega… Šteta je ogromna, ako se uzme da su troškovi po košnici negde oko 200 evra, to nas košta oko 44.000 evra.

Mi od ovoga živimo, košnice nam donose najveće prihode, od pčela i prodaje meda hranimo decu, a sada smo ostali praznih ruku, sa ogromnom štetom – priča za Kurir pčelar Milan Parmaković iz Salaša Noćajskog kod Sremske Mitrovice.

On kaže da je pomor odmah prijavio nadležnima:

– Odmah smo po proceduri slučaj prijavili veterinarskoj inspekciji i fitosanitarnoj inspekciji, a o svemu je obaveštena i policija. Nadležni su izašli na teren i videćemo šta će se dalje dešavati, kako će ići tok istrage.

Da ovo nije jedini slučaj pomora pčela poslednjih dana, tvrdi za Kurir predsednik Saveza pčelara Vojvodine Saša Čolak, ukazujući da se ista stvar tokom prošle sedmice desila i pčelarima kod Šida, koji su ostali bez čak 500 košnica.

– U Šidu je jednom domaćinstvu uništeno 500 košnica, ljudi su samo odjednom primetili da pčele padaju, a za 24 sata izgubili su sve što su imali. Ako uzmemo u obzir da u jednoj košnici ima od 50.000 do 70.000 pčela u proseku, ovde je reč o pomoru više desetina miliona pčela.

Kada sam čuo za ovu štetu, lično sam obavestio i Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu – kaže Čolak i ističe da se ovaj problem ponavlja iz godine u godinu, i to ne samo u Vojvodini, već verovatno ima slučajeva i u ostalim delovima naše zemlje.

– Pojedini nesavesni voćari i poljoprivrednici krše zakone naše države i pesticidima nam truju pčele, a gotovo nikad ne dođe do otkrivanja krivca, a kamoli nadoknade štete zabrinutim pčelarima, koji bukvalno ostaju bez prihoda za život. Po važećem zakonu, zabranjeno je tretiranje medonosnog i ratarskog bilja tokom cvetanja. Mnogi poljoprivrednici nekontrolisano prskaju, a koriste i zabranjene insekticide, koji su smrtonosni za pčele – kaže Čolak i podseća da je 2019. u Vojvodini bilo uništeno čak 1.660 košnica.

– Nadamo da će neko reagovati i pomoći pčelarima koji su izgubili prihode, od kojih njih 90 odsto živi – zaključio je on. Pčelari upozoravaju i da pčele oprašuju više od 80 odsto biljaka. Najviše polena uzimaju sa suncokreta, čije seme ratari tretiraju zabranjenim insekticidima i pre setve. Pčele unose otrov sa kontaminiranim polenom u košnicu, pojedu ga i uginu.