Razvoj lovnog turizma u Vojvodini prešao je dug put i svake godine privlači veliki broj stranih lovaca. Zahvaljujući ulaganjima u podizanje kvaliteta lovstva i prateće infrastrukture, kao i u fondove divljači i njeno uzgajanje na prirodan i održiv način, Srbija je danas postala vodeća lovna sila u regionu.
Nekada tradicionalno najbrojne lovce na vojvođanskim lovištima Italijane, zamenili su oni iz Austrije. Svim stranim lovcima koji jh je iz godine u godinu sve više, zajedničko je da vole lov u Panonskoj niziji, jer su ta lovišta bogata srnećom, barskom i migratornom divljači. Iako Austrijanci imaju veliku produkciju divljači, stručnjaci kažu da i Srbija takođe ima čime da se pohvali.
– Naša divljač je potpuno prirodna, kod nas je divljač trofejno značajno bolja i veća – rekao je Branislav Stankov iz JP Vojvodinašume.
Nakon zastoja tokom 90-tih godina koje su obeležile sankcije i izolacija naše zemlje, Srbija je u 21. vek zakoračila odlučna da se ponovo vrati na svetsku lovačku scenu. Zahvaljujući velikim ulaganjima iz pokrajinskih i republičkih budžetskih fondova, u podizanje kvaliteta i prateće infrastrukture, kao i održivim korišćenjem resursa divljači, rezultati nisu izostali, pa oko dva miliona hektara lovišta u Vojvodini više nemaju problem u popunjavanju lovno-turističkih kapaciteta.
– Akcenat u 21. veku je na jelenu, koji je dominantna vrsta u svakom pogledu. Sve zemlje ga razvijaju, a mi smo uhvatili „poslednji vagon“ i sada smo već „na sredini kompozicije“. Idemo krupnim koraciama napred i odgovorno kažem da smo u regionu vodeća lovna sila, i što se tiče fondova divljači, tradicije, broja inostranih lovaca. Malo stagnira broj domaćih lovaca – navodi Stankov.
Pametnih gazdovanjem i sve većim uzgojem trofejne divljači vojvođanskim lovištima, nje sada ima dovoljno da se njome popunjavaju i druga lovišta u zemlji i zemljama u okruženju. Prve isporuke jelenske divljači očekuju se u decembru za Republiku Srpsku, a kasnije će uslediti i reintrodukcija muflona, jelena lopatara, kao i divlje svinje kada se završi afrička kuga. Sve to govori da se lovstvo sve više transformiše u ozbiljnu privrednu delatnost koja Srbiji već donosi ogromne devizne prihode.