Danas je Svetski dan zaštite životne sredine, značajan datum koji se obeležava širom sveta. Današnji dan se posvećuje podizanju svesti o ekološkim pitanjima i promovisanju aktivnosti koje mogu doprineti očuvanju naše planete.
Svetski dan životne sredine ustanovljen je na prvoj Кonferenciji o zaštiti životne sredine u Stokholmu 1972. godine i odredila ga je Generalna skupština Ujedinjenih nacija. Deklaraciju je tada potpisalo 113 država sveta. Prema nekim izvorima, ovaj predlog dala je SFR Jugoslavija. Danas se ovaj značajan ekološki dan obeležava u više od 140 zemalja sveta. Skoro pola veka posle Stokholmske konferencije, Ujedinjene nacije su najavile početak Dekade obnove ekosistema (2021-2030).
Srbija radi na razvoju i primeni planova za stratešku zaštitu životne sredine – održivi sistem zaštite životne sredine koji stvara zdravije okruženje i podiže kvalitet života. U periodu od 2007. d0 2023. investirala je preko 890 miliona evra u zaštitu životne sredine i klimatske akcije. Država je uložila 310 miliona evra a EU, svetski lider na tom polju, je podržao sa preko 580 miliona evra bespovratnih sredstava.
Takođe, Srbija i ove godine obeležava EU zelenu nedelju, skup događaja koji okuplja stotine građana svih uzrasta koji dele viziju zelenije Srbije sa boljim kvalitetom vazduha, vode i zemljišta, manje zagađenja i bezbednom životnom sredinom. Ove godine će se održati od 3. do 11. juna i fokusiraće se na veštine za održive, otporne i socijalno pravedne zajednice. Događaji EU zelene nedelje otvoreni su za sve građane i odvijaće se širom Srbije. Oni uključuju širok spektar aktivnosti posvećenih svim uzrastima: sportske manifestacije, radionice, okrugle stolove, eko akcije i takmičenja.
Svetski dan zaštite životne sredine pruža priliku za promovisanje zdrave životne sredine i podsticanje pojedinaca, organizacija i vlada da preduzmu akciju. Jedan od najvažnijih ciljeva Svetskog dana zaštite životne sredine je da podstakne ljude da promene svoje ponašanje i navike kako bi doprineli očuvanju prirode. To može uključivati smanjenje potrošnje energije, recikliranje, upotrebu obnovljivih izvora energije, štednju vode, zaštitu životinjskih vrsta i njihovih staništa, kao i borbu protiv zagađenja vazduha i vode.
Svetski dan zaštite životne sredine je prilika za inspiraciju, edukaciju i akciju. Svako od nas može da doprinese zaštiti životne sredine na svoj način, bez obzira na veličinu naših napora. Male promene u našem svakodnevnom životu mogu imati značajan uticaj na očuvanje prirode i stvaranje bolje budućnosti za sve nas.